Paylan’dan Varank’a: ‘Aşı bulacağım’ diye yola çıktı, nal topluyor

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bütçe sunumunu eleştiren HDP’li Garo Paylan, “Sayın Varank ‘aşı bulacağım’ diyerek yola çıktı, nal topluyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçelerinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesine dair söz alan Paylan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında yaptığı “Ben, Türkiye’yi 2 trilyon dolarlık bir ekonomiye taşıyacağım” açıklamasını hatırlatarak, “Türkiye’nin gayrisafi hasılası 2 trilyon dolar olacak. Hayaller 2 trilyon dolar, gerçekler bugün yaşadığımız 700 milyar dolar, yani üçte 1’ine ancak ulaşabilmiş bir hedeften bahsediyoruz ve ülkemiz her gün yoksullaşıyor.”

“Bir hayali daha vardı, Ticaret Bakanımızı ilgilendiriyor; ‘500 milyar dolarlık ihracat yapacağım’ diyordu. Hayaller 500 milyar dolar, gerçekler 170 milyar dolar. Bir hedefi daha vardı: ‘Enflasyonu yüzde 5’e ve altına düşüreceğim’ diyordu.”

“Hayaller yüzde 5, resmî gerçekler yüzde 15, çarşıdaki gerçeklik yüzde 30. İşsizliği ‘Yüzde 5’in altına düşüreceğim’ diyordu.

Yüzde 30 işsizlik var bu memlekette, 10 milyon işsiz var” dedi. Genel Kurul’da bulunan bakanlara “ülkenin üretimi neden bu kadar az?” diye soran Paylan, “Türkiye’nin bir hikâyesi vardı, Türkiye’nin hikâyesi varken, herkes bu ülkeye yatırım yapmak istiyordu. Türkiye son beş yılda hikâyesini kaybetmiştir arkadaşlar.”

“Bırakın yabancıları -onlar zaten kaçıyor- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kendi ülkesine yatırım yapmıyor. Bankadaki paraların yüzde 60’ı dolarla; yerliler, millîler neredesiniz? Bankadaki paraların yüzde 60’ı dolarla, yastık altındakileri de katın, yüzde 80-90 yerli, millî iddiası olan bir iktidarın yönetimindeki vatandaşlarımız dolara, euroya yatırım yapıyor.”

“Niye böyleyiz? Çünkü tek adam rejimi yüzünden bu durumdayız. 170 milyar dolarlık bir ihracatla çakıldık kaldık, üretemeyen bir Türkiye var” şeklinde konuştu. 

‘Mustafa Varank nal topluyor’

Paylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Mustafa Varank gelip diyecek ki: ‘Ben üretiyorum arkadaş’. Evet, kendisinin ne ürettiğini biliyoruz, bir Sanayi Bakanlığı sunumu yaptı; zannedersiniz kendisi Genelkurmay Başkanı, zannedersiniz Savunma Bakanı; gelmiş ‘Tank, top, füze yaptım’ diyor Teknofest kurmuş, Teknofest’e gidiyorsunuz: Tank, top, füze, efendim İHA’lar, SİHA’lar. Ya, memleket hayrına, dünya hayrına, insanlık hayrına bir şey üretiyor musunuz arkadaşlar? Ne üretiyorsunuz? Dünyada 3 tane aşı bulundu, hani şu anda gelişmiş dünyada 3 tane aşı bulundu. Sayın Varank da ‘aşı bulacağım’ diyerek yola çıktı, nal topluyor Sayın Varank. Niye arkadaşlar, niye nal topluyor?”