Polisin kelepçeli halde öldürdüğü Green’in ailesine 20 milyon dolar tazminat

Maryland eyaletinde, kelepçeli halde polis aracında otururken 6 kurşunla öldürülen William Green’in ailesine 20 milyon dolar tazminat ödeneceği açıklandı.

Polis tarafından öldürülen William Green (yeşil tişörtlü) Fotoğraf: Sosyal Medya

ABD’nin Maryland eyaletinde, polisin, büyük bir kazaya karışması sonucu kelepçe taktıktan sonra 6 kurşunla öldürdüğü William Green isimli Amerikalının ailesine, olayın yaşandığı ilçe yönetimi tarafından 20 milyon dolar tazminat ödenmesi kararlaştırıldığı bildirildi.

Elleri arkadan kelepçeli Green’e 7 el ateş etti

27 Ocak’ta yaşanan olayda, Prince George İlçe Emniyet Müdürlüğünde çalışan polis memuru Michael Owen, büyük bir kazaya karışan Green’i arkadan kelepçeleyip polis arabasına bindirdikten sonra 7 el ateş etti. Green isabet eden 6 kurşunla hayatını kaybetti.

Hakkında başlatılan soruşturmanın ardından maaşı kesilerek açığa alınan Owen, mart ayında jüri tarafından ikinci dereceden cinayetle suçlu bulundu. Owen’ın avukatı ise, müvekkilinin, suçsuz olduğunu iddia ederek mahkemede hakim karşısına çıkmayı beklediğini belirtti.

‘Bu bedel onun hayatı için asla yeterli değildir’

Prince George İlçe İdari Amiri Angela Alsobrooks, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Green’in hepimiz gibi bir baba, oğul ve erkek kardeş olduğunu unutmamalıyız, bu bedel onun hayatı için asla yeterli değildir.” ifadesini kullandı.

Polis şiddeti nedeniyle verilen en büyük tazminat bedeli

ABD’de, polis şiddeti nedeniyle verilen en büyük tazminat bedeli olan 20 milyon dolarlık mahkeme kararı, Kentucyk’de yine polisin öldürdüğü Breonna Taylor’un ailesine verilen 12 milyon dolarlık tazminattan iki hafta sonra geldi.

AA – NEW YORK