Rakka’da toplu mezarlarda 5 bin 900 cenaze bulundu

Suriye’de Rakka Sivil Meclisi’ne bağlı Acil Müdahale Ekipleri, kentte tespit ettiği 25 toplu mezardan 5 bin 900 cenaze çıkardı. 

Fotoğraf: Rakka/ BBC Türkçe

Suriye’de Rakka kentinde toplu mezarlarda binlerce insanın cenazesine ulaşıldı. ANHA’nın haberine göre; Rakka Sivil Meclisi’ne bağlı Acil Müdahale Ekipleri, kentteki 25 toplu mezardan çoğu sivil 5 bin 900 kişinin cenazesini çıkardı. Haberde, IŞİD tarafından öldürülerek toplu bir şekilde gömülen kişilerin cenazelerini bulmak için arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

El Hemrat Beldesi’ne bağlı Til Zedan köyündeki toplu mezarlarda çalışmalarını tamamlamak üzere olan ekiplerin şimdiye kadar 175 cenaze çıkardığı kaydedildi. Ekiplerin, kentin kuzeyindeki Hezima ve Hikumiye beldeleri ile Tabka’nın El Mehmudli köyünde de yeni toplu mezarlar tespit ettiği öğrenildi.

Acil Müdahale Ekipleri sorumlusu Yasir El Hemis, cenazelerin çoğunun IŞİD tarafından öldürülen insanlara ait olduğunu belirterek, çıkarılan cenazelerin kimlik tespiti yapıldıktan sonra Rakka’nın kuzeyindeki Til El Bea köyündeki mezarlıkta yeniden defnedileceği bilgisini paylaştı.   

Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD 2014 yılında hilafetini ilan etmişti. Rakka uzun ve kanlı savaşın ardından ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da desteğiyle Suriye Demokratik Güçleri tarafından 17 Ekim 2017 tarihinde IŞİD’in elinden alınmıştı. Rakka’da savaşın yarattığı yıkımın etkisi devam ediyor.

Kaynak: MA