Rosa Kadın Derneği’ne polis baskını

Başkan ve yöneticileri gözaltına alınan Rosa Kadın Derneği binasına polis tarafından baskın yapıldı.

Derneğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz” denilerek, tüm kadın kurumları dayanışmaya çağrıldı.

Rosa Kadın Derneği’nin tanıtım broşüründen

Diyarbakır’da Başkanı ve yöneticileri sabah saatlerinde gözaltına alınan Rosa Kadın Derneği’ne polis tarafından baskın yapıldı. Dernek yöneticilerine haber verilmeden yapılan baskında, polislerin dernek binasının kapısını kırarak içeri girdiği belirtildi. Baskının gerekçesi hakkında bir bilgi elde edinilemezken, dernekte arama yapıldığı öğrenildi. 

‘Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılsın’

Rosa Kadın Derneği, twitter hesabından baskın ve gözaltılara ilişkin yaptığı paylaşımda kadınların şiddete maruz kaldığı bu ortamda derneğin kurulduğu günden hiç durmadan çalıştığı belirtildi. Paylaşımın devamında şöyle denildi:

“Bugün de derneğimize karşı yapılan bu hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz. Tüm kadın kurumlarını Rosa’yla dayanışmaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!.”

Sabaha doğru yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanların isimleri şöyle: Rosa Kadın Derneği Kurucu üyeleri Narin Gezgör ve Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya ve Rosa Kadın Derneği yöneticisi Fatma Gültekin, Özgür Kadın Hareketi ( TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek ve Zelal Bilgin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP MYK üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanları Remziye Sızıcı ve Kasım Kaya, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş, Nazile Tursun.

MA – DİYARBAKIR