Sağlık Bakanı Koca’dan aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşılarıyla ilgili olarak “Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi, temin etmiş olacağız. Aralık 11’inden sonra yaygın bir şekilde sağlık çalışanları ile başlayacak” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse (Kovid-19) karşı yürütülen aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Koca aşı çalışmalarına ilişkin, “Aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi, temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, Şubat ayında 10 milyon. Bu rakamları daha da artırma gayreti içindeyiz” diyerek yerli aşı için ise Nisan ayı sonrasını işaret etti.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“*Pfizer aşısıyla ilgili de yoğun görüşmeler içindeyiz. Yerli aşı Nisan sonrası devreye gireceği için Nisan’a kadar temin edilebilecek tüm aşıyı almak istiyoruz. Ne kadar olursa almaya talip olduğumuzu söyledik.

*Ayrıca dünyada erken ruhsat alabilecek firmalarla yakın iletişim halindeyiz. Aralık, Ocak ayını hedefleyerek yoğun şekilde yapmak istiyoruz. Yerli aşı birinci fazı aralıkta bitirebilir, faz ikiye geçeriz. Nisan’da üçüncü faz ve yaygın kullanıma geçebileceğimizi düşünüyoruz.

*Vatandaşımız için güvenilir aşıyı tercih edip erken dönemde temin edip yapma taraftarıyız. Aralık 11’inden sonra yaygın bir şekilde sağlık çalışanları ile başlayacak.

*Nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu çalışıyor, netlik oluştuğunda paylaşmış olacağız. Hizmet sektörü var, temas halinde olanlar olabilir. Nasıl planlama olacağı stratejiye göre yapılır. Riskli gruplar öncelikli olur.

 *Çin aşısında güvenilirlik hakkında da konuşan Bakan Koca, “Bu aşıların değeri var. Herkesin farklı stratejisi olabilir. Vatandaşımıza güvenli etkinliğini bildiğimiz aşıyı temin etmek zorundayız. Bilim Kurulu bilgilendirme yapacak.”