Sağlık Müdürlüğü’nden skandal genelge

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, şehrin muhtelif yerlerinde rutin olarak aldığı su numune sonuçlarının “sağlıksız olması durumunda” ASKİ’ye bilgi verilmemesi yönünde talimat verdiği ortaya çıktı.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, konuyu TBMM Başkanlığı’na verdiği bir soru önergesi ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Skandal nitelikteki genelgeyi twitter hesabından paylaşan Beyaz, “Ankara İl Sağlık Müdürlüğü alt birimlerine gönderdiği yazıda içme sularında tespit edilecek olumsuzlukların ASKİ’ye bildirilmemesini istiyor.
Gözlerini yandaşlık bürümüş” dedi.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün talimatı.

İyi Parti tarafından basına verilen belgeye göre, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü adına 9 Eylül 2019 tarihinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bülent İlter imzası ile verilen talimata göre ilçelerden alınan “kontrol numunesi” ve “denetleme numunesi” sonuçlarının olumsuz olması durumunda ASKİ’ye bildirildiği hatırlatılıyor. Yazıda, numune sonuçlarının olumsuz olması durumunda ASKİ’ye bildirilmeyeceği sonuçların Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Milletvekili Ümit Beyaz da soru önergesinde “uygunsuz numune sonuçlarının” İstanbul’da İSKİ, Ankara’da ASKİ’ye bildirilerek uyarıldığı hatırlatıldı. Beyaz, genelgelerle bundan sonra uygunsuz su numune sonuçlarının Belediye kurumlarına bildirilmemesi yönünde talimat verildiği belgesine ulaştıklarını bildirdi.

Beyaz, bu talimatların İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun, Ankara’da Mansur Yavaş’ın belediye başkanlığını kazanmasının akabinde verilmesinin bir tesadüf olup olmadığını sordu. Milletin sağlığını ilgilendiren böylesi hayati bir konuda Millet İttifakı adaylarını “başarısız gösterecek bir fırsatı yakalama” amacı güdüp gütmediğini sorguladı.

İyi Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz

AKP’nin kaybettiği diğer illere de talimat verildi mi?

Sağlık Bakanlığı’ndaki uygulamanın cemaat yapılanmasıyla bir alakasının olup olmadığını da soran Ümit Beyaz, “Söz konusu talimatlar Bakanlığınız bilgisi veya talimatıyla mı gönderilmiştir. Ak Parti’nin seçimleri kaybettiği diğer illerde de ilgili kurumlara böyle talimatlar verilmiş midir?” şeklinde soru yöneltti. ANKARA