Şaka gibi… Kamu görevlileri mültecileri sınıra sevk ederken, İzmir’de insan kaçakçılığı operasyonu yapıldı

Hükümetin Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçişine engel olmayacaklarını söylemesi üzerine binlerce mülteci Edirne dahil Trakya ve Ege sınırlarına dayandı.

İzmir merkezli 12 ilde ise mülteci kaçakçılarına yönelik operasyon yapıldı, 26 kişi tutuklandı.

Fotoğraf: AA

Hükümetin “Mültecileri tutmayacağız” açıklamasından sonra binlerce göçmen organize edilen otobüslerle Edirne’ye yığıldı. Kimi mülteciler bedava otobüsle sınıra getirilirken, bazı mülteciler ise yüksek fiyatlarla araç kiralayarak Edirne’ye ulaştı.

Göçmenlerin çoğu İstanbul’dan ve bir kısmı da diğer şehirlerden gelerek Edirne Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplantı.

Kadın, çocuk, genç dahil binlerce kişi geceyi açık arazide ateş yakarak geçirdi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sınır hattına yöneldi.

Tampon bölgede bekleyen göçmenlere Yunan güvenlik güçleri arasında gerginlik de giderek artıyor. Yunan askerleri göçmenlere geri çekilmeleri için zaman zaman biber gazı ve ses bombası kullanıyor.

Öte yandan göçmenlerden bazıları dün gece farklı noktalardan Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçti.

Ege’de ise aralarında çocukların da bulunduğu yüzlerce kişi botlarla Yunanistan’daki adalara gitmeye çalıştı. Hatta kimi televizyonlar bunu canlı olarak yayınlarına yansıttı.

Demirören Haber Ajansı da Edirne’den mültecilerin sınırı geçmek için gösterdiği çabayı abonelerine ve sosyal medya hesaplarından canlı verdi.

‘Aylan bebek’ operasyonu!..

İzmir Bergama Başsavcılığı’nın talimatıyla Ege Denizi’ndeki yasa dışı geçişleri organize ettikleri öne sürülen suç örgütüne yönelik 12 ilde operasyon düzenlendi.

Operasyonda gözaltına alınan 60 şüpheliden 26’sı çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı, 24 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 104 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Polis, operasyona “Aylan Bebek” adını verdi. Aylan Bebek, binlerce mülteci gibi denizde boğulmuş ve çekilen fotoğrafı mülteci dramının simgesi haline gelmişti.