Salgın ve sokağa çıkma kısıtlaması gölgesinde 1 Mayıs

1 Mayıs koronavirüs salgını ve 31 ilde sokağa çıkma kısıtlaması altında karşılandı.

İstanbul ve Ankara’da gözaltılar ve polis müdahalesi yaşandı.

Sosyal mesafeli halay çekme, damdan basın açıklaması okuma ilgi çeken 1 Mayıs etkinlikleri arasında yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi işçileri – MA

Türkiye’de bu yıl 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü, yeni tip koronavirüs salgını ve salgına karşı tedbir amacıyla 31 ildeki sokağa çıkma kısıtlaması altında karşılandı. Bazı kentlerde 1 Mayıs etkinlikleri sosyal mesafe kuralına uyularak sembolik olarak küçük gruplar halinde yapıldı. Etkinlikler arasında dam üstünde basın açıklaması yapmak, sosyal mesafe kuralıyla halay çekmek renkli görüntüler oluşturdu.

İstasyon Meydanı

Diyarbakır’da İstasyon Meydanı boş kaldı

Diyarbakır’da da her yıl kitlesel olarak düzenlenen 1 Mayıs mitinginin yapıldığı merkez Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydanı bu yıl boş kaldı.

‘Taksim Meydanı’ bu yıl da olay oldu!

Taksim Meydanı her yıl olduğu gibi bu yıl da olay oldu. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı İstanbul’da 1 Mayıs nedeniyle güvenlik önlemleri daha da arttırıldı. Taksim’e çıkan bütün sokaklar kapatılırken, Taksim Meydanı ise polis bariyerleriyle kapatıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK’li yöneticilerin 1 Mayıs çelengi bırakmak üzere DİSK Genel Merkez binası önünden Taksim Meydanı’na yapmak istedikleri yürüyüşe polisin müdahale etti. “Kamu düzenini” bozmak iddiasıyla gözaltına alınan DİSK’li yöneticilerin de aralarında bulunduğu 15 kişi İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Müdahalenin ardından DİSK’in 1 Mayıs çelengi aralarında CHP Milletvekili Ali Şeker’in de olduğu grup tarafından Taksim Anıtına bırakılmak istendi. Bu sırada polis ve grup arasında arbede yaşandı. CHP Milletvekili Ali Şeker çelengi el koymaya çalışan polislerden alabildi. Şekerin çelengi almaya çalıştığı görüntüler fotoğraf karesine yansıdı.

DİSK’in 1 Mayıs çelengini CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker aldı Fotoğraf: Kemal Aslan
Taksim Meydanı polis bariyerleriyle çevrildi, alana çıkan yollar kapatıldı. Alana girmeye çalışan bazı kişiler gözaltına alındı. (Fotoğraf: Kemal Aslan)

Birleşik Devrimci Parti, Mücadele Birliği ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerinden oluşan bir grup, Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinden Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Sosyalizm” pankartını taşıyan grup, bir süre sloganlarla yürüdü. Polis grubu gözaltına aldı.

Osmanbey’den “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açarak yürüyüşe geçen Mücadele Birliği üyeleri Gamze Nihal İyidoğan ve Sena Şat ile Önsöz TV muhabiri Ekin Su Aktaş, kısa süre sonra polisin müdahalesiyle gözaltına alındı.

Kadıköy

Kadıköy’de 10 kişi gözaltına alındı

İnşaat İşçileri Sendikası ve Umut Sen üyeleri, Kadıköy Yeldeğirmeni’nden Eminönü İskelesi’ne kadar yürüdü. Yürüyüşte “Yaşasın 1 Mayıs” ve “İşçilere pandemi yok mu?” pankartı taşıyarak slogan attı. Eminönü İskelesi önüne ulaşan gruba açıklama yaptıkları sırada polis müdahalede bulundu. 10 kişi gözaltına alındı.

Fındıklı Belediyesi hoperlörlerinden 1 Mayıs Marşı çaldı

Rize’de belediye hoparlöründen 1 Mayıs Marşı

Rize Fındıklı Belediyesi 1 Mayıs nedeniyle belediye hoparlöründen 1 Mayıs Marşı çalındı. O anlar belediyenin twitter hesabından paylaşıldı. Paylaşıma, “Belediye hoparlörlerimizden #1Mayıs marşı” notu düşüldü.

Antalya Kepez’de dam üstünde basın açıklaması yapıldı

Antalya’da dam üstünde 1 Mayıs açıklaması

Antalya’nın Kepez ilçesinde Halkevi üyeleri, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bir binanın damında açıklama yaptı. “Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini” pankartını açan grup, yaptıkları açıklamada, “Milyonlarca işinin, işten atılan işçilerinin, sağlık çalışanlarının yanındayız. Biz her yerdeyiz. Yaşasın 1 Mayıs. Yaşasın sosyalizm.” dedi.

Ankara’da Madenci Anıtı önünde açıklama

Ankara Madenci Anıtı önü

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı Ankara’da da Halkevleri üyeleri Olgunlar’da bulunan Madenci Anıtı önünde bir araya geldi. “Yaşasın 1 Mayıs”, “Kapitalizme ve saraya can vermeyeceğiz” dövizlerini taşıdı. Grup, İstanbul’da DİSK yöneticilerine polis müdahalesine de tepki gösterdi. Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş, salgın nedeniyle alınan tedbirlerin halk yararına olmadığını belirterek, “Bu iktidar emek düşmanıdır, hak düşmanıdır. Emeği, meydanları gasp eden sizsiniz. Taksim Meydanı 1 Mayıs meydanıdır.” dedi.

İzmir’de gözaltı ve kutlamalar vardı

İzmir-Alsancak

İzmir’de Alsancak Semtinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden Gündoğdu Meydanı’na yürüyen Halkevi üyeleri “Kapitalizme ve saraya can vermeyeceğiz. Tek yok devrim tek yol sosyalizm” pankartı açtı. Yürüyüşte, “Yaşasın 1 Mayıs; alanlardayız” sloganını atan grubun Gündoğdu Meydanı’na girmesine izin vermeyen polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Doğan Barış Halidi, Tuncay Olguner, Evrim Çakır, Gizem Coşkun, Erdem Engin.

Büyükşehir Belediyesi işçilerinden konvoylu kutlama

İzmir’de DİSK/ Genel-İş Sendikası, örgütlü olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi temizlik işçileriyle 1 Mayıs’ı konvoyla kutladı. Buca Belediyesi temizlik işleri işçileri de, işyerlerinde güne 1 Mayıs’ı kutlayarak başladı.

Sosyal mesafeli halayla kutlama

İzmir Çiğli Belediyesi

İzmir Çiğli, Karabağlar, Güzelbahçe belediyeleri çalışanlarıyla birlikte şantiyelerde 1 Mayıs’ı kutladı. Çiğli Belediyesi işçileri eldiven ve maskelerini takan işçiler, sosyal mesafe kuralına da uyarak halay çekti. Diğer işçiler ise mesafe korunması amacıyla yerlere yapıştırılan noktalarda kutlamayı takip etti.

Kadınlar taleplerini balkonlardan yansıttı

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla İzmir’de sabah saatlerinden itibaren kadınlar, 1 Mayıs taleplerini balkonlara yansıttı. Kadınlar Birlikte Güçlü, çağrısında “Hadi herkes sarı bezlerini hazırlasın. Bugün ücretli-ücretsiz emeğimizi görünür kılma, erkek şiddetine ses çıkarma, kadın dayanışmasını büyütme günüdür. Balkona, pencereye, dışardaysak çantamıza asıp fotoğraflarını çekiyoruz, istersek üstüne taleplerimizi yazıyoruz” dedi. Kadınlar çağrıya sarı bezlere yazdıkları taleplerle karşılık verdi. Kadınların taleplerine erkek şiddeti, çalışma yaşamındaki ücret eşitsizliği ve barış isteği yansıdı.

Batman’da sembolik kutlama gerçekleştirildi

Batman’daki emek örgütleri de sembolik bir kutlama gerçekleştirdi. Petrol-İş Sendikası binası önünde KESK, DİSK, Petrol-İş, Batman Tabip Odası temsilcileri bir araya geldi. Kurumlar adına ortak açıklamayı ise SES Batman Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan okudu. Topkan, tüm işçilerin mücadele günü olan 1 Mayıs’ı kutlayarak işçilere örgütlenme çağrısında bulundu.

Kaynak: MA’da geçen bilgilerden derlendi.