Sancar: Türkiye’deki siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var

Bitlis’teki sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Türkiye’deki siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, partilerinin “Savunma Kampanyası” kapsamında dün Ağrı’da başladıkları programlarının ikinci durağı olan Bitlis’e geldi. Sancar ve Aydeniz, kentin sivil toplum örgütleri temsilcileriyle Tatvan’daki bir otelde bir araya geldi. Toplantıda ilk sözü DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz aldı. 

Aydeniz: Cezaevlerindeki açlık grevi sürüyor

Gündemlerindeki konuların temelinde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin olduğunu söyleyen Aydeniz, şu ifadeleri kullandı:

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz

“Bu tecridin kırılması ve özgürlüğün gelmesi için Türkiye cezaevlerinde tutsakların 245’inci gününe varan açlık grevi sürüyor. Devam eden açlık grevine karşı bizler ne yapabiliriz? Tutsakların bu taleplerine karşı nasıl bir cevap olabiliriz? Yine Kürt halkının kazanımlarına yönelik saldırılar var. Bunu karşı ne yapabiliriz, bunu tartışıyoruz. Bilinmelidir ki bu zülüm ve baskı hiçbir zaman amacına ulaşmadı ulaşmayacak.”

Sancar: Biz yolumuzu halkımızla birlikte belirleyeceğiz

Daha sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar ise AKP iktidarının saldırı politikalarıyla ayakta durduğunu söyleyerek, ülkedeki mevcut sistemin “zülüm üreten” bir sistem olduğunu ifade etti. Sancar, “Dolayısıyla bu sistemi de bu iktidarı da nasıl değiştirebiliriz. Bu soruların cevabını oluşturmaya çalışıyoruz. Başta söylediğimiz gibi biz yolumuzu halkımızla birlikte belirleyeceğiz. Biz yolumuzu demokrasi güçleriyle birlikte belirleyeceğiz” dedi.

‘Türkiye’deki siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var’

Partileri hakkında açılan kapatma davasına değinen Sancar, partililerinin her gün tutuklama operasyonuyla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Sancar, şunları ifade etti:

“Mücadeleyi bitireceklerini düşünüyorlar ama bu mümkün değil. HDP olarak mücadelemizi sürdürüyoruz, bunda da kararlıyız. Herkes bize ‘Acaba HDP önümüzdeki günlerde ne yapacak? Kapatma davasını nasıl yürütecek? Nasıl bir yol izleyecek? Parti kapatılırsa ne yapacak? Seçimler olursa tavrı ne olacak?’ sorularını soruyor. Biz de diyoruz ki; bizim ayakta kalacak, büyüyecek, yürüyecek gücümüz, Türkiye’deki siyasi dengeleri belirleyecek gücümüz var. Bu gücümüzü birikimimizden, irademizden ve her şeyden önce halkımızdan alıyoruz.”

‘Eylül ayında tutum belgesi açıklayacağız’

Şu an kritik yol ayırımına geldiklerini vurgulayan Sancar, şöyle devam etti: “Bu yol ayırımlarında ne yapmamız gerektiğini sizlere soracağız. Sizlerle tartışacağız ve daha sonra da sizlerden aldığımız görüşleri değerlendireceğiz. Öyle tahmin ediyoruz ki, Eylül ayında da tüm Türkiye’ye bir tutum belgesi açıklayacağız. Yani HDP bundan sonra ne yapacak?’ sorularının cevabı ve ilkesel olarak bir tutum belgesini oluşturacağız. Bunu oluşturmadan önce tüm halkımızla bunun ön çalışmasını yapmayı planlıyoruz. Halkımızla bu durumu istişare etmek istiyoruz.”

Daha sonra sivil toplum örgütü temsilcileri konuştu. Aydeniz ve Sancar, toplantının ardından Güroymak (Norşin) ilçesi esnafını ziyaret etmek üzere yola çıktı. 

MA – BİTLİS