Şarkıcı Halil Sezai, 1 yıl 11 ay hapis cezası verilerek tahliye edildi

Tuzla’da komşusunu darp ettiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan şarkıcı Halil Sezai Paracıkoğlu, 1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezası verilerek tahliye edildi.

Şarkıcı Halil Sezai

İstanbul Anadolu 12. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Halil Sezai Paracıkoğlu, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı. Duruşmada, şikayetçi Hüseyin Meriç ile tarafların avukatları da hazır bulundu.

Paracıkoğlu savunmasında üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, yaşanan olaylar nedeniyle pişman olduğunu söyledi. Olay günü neden çiçek alarak gittiği sorulan sanık Paracıkoğlu, “Bir hediye almak istedim. Ortamı yumuşatmak istedim. Biraz pozitiflik yaratmak istedim. Hüseyin Meriç konuşması zor bir insan, ortamı yumuşatmak ve kendimi de rahatlatmak için çiçek alarak gittim. Bir hoşluk yapmak ve hediye vermek istedim.” dedi.

‘Odun mizah amaçlıydı’

Odun parçasını neden eline aldığı sorulan sanık Paracıkoğlu, “Tamamen mizah amaçlıydı. Odunluk yapmadan çiçeği kabul et demekti. Kafamda böyle bir kurgu yaptım. Bu nedenle elime aldım.” ifadesini kullandı. Dosyada bulunan tutuklanma nedenlerini kabul etmediğini belirten Paracıkoğlu, tahliyesini ve beraatını talep etti.

Sanık Paracıkoğlu’nun avukatı Ahmet Gürel de müvekkilinin haksız tahrik altında bu eylemi gerçekleştirdiğini savunarak, beraat kararı verilmesini istedi.

Müşteki, sanık Paracıkoğlu’nun cezalandırılmasını istedi

Müşteki Hüseyin Meriç ise şikayetinin devam ettiğini belirterek, “Benim kendisine hakaret ettiğim ve tokat attığım doğru değildir. O içeriye girdiğinde ben hiç bir şey yapmadım. Doğrudan odun ile bana saldırdı. Kendisinden şikayetçiyim. Cezalandırılmasını talep ediyorum.” dedi.

Mahkeme tahliye kararı verdi

Müşteki Meriç’in avukatı da dava dosyasının “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan görevsizlik kararı verilerek ağır ceza mahkemesine gönderilmesini talep etti.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanık Paracıkoğlu’nun “basit yaralama” suçunu silahtan sayılan odun ile gerçekleştirdiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık Paracıkoğlu’na “hakaret” suçundan 4 ay 25 gün, “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 6 ay 20 gün ve “mala zarar verme” suçundan da 2 ay 20 gün hapis cezası veren mahkeme, Paracıkoğlu’nun toplam 1 yıl 11 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Ceza ertelenmedi

Paracıkoğlu’nun yeniden suç işlemeyeceği yönünde mahkemede olumlu kanaat oluşmadığı ve adli sicil kaydında daha önceden “kasten yaralama” suçundan mahkumiyet kararı bulunduğunu belirten mahkeme, bu nedenle Paracıkoğlu hakkında verilen cezalara ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve erteleme kararı verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Mahkeme, sanık Paracıkoğlu’nun kasten yaralama eylemini devam ettiği sırada sarf ettiği sözlerin ise ayrıca “tehdit” suçunu oluşturmayıp, yaralama kastını ortaya koyduğu gerekçesiyle bu suçtan hüküm kurulmasına yer olmadığına karar verdi. Mahkeme sanık Paracıkoğlu’nun tahliyesini de kararlaştırdı.

Kaynak: AA