Şenyaşar ailesinin avukatı: Baskı altındayız, davayı sahiplenin…

Babası ve 2 kardeşi öldürülen, kendisi de yaralıyken tutuklanan Fadıl Şenyaşar’ın avukatı Gökhan Dayık, aile ve kendilerine dönük baskı olduğunu söyledi.

Av. Gökhan Dayık, “Kamu gücüyle geçekleşen saldırının yargılaması da kamu gücüyle yapılmakta” sözleriyle dayanışma çağrısı yaptı.

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının işyeri ve hastanedeki saldırıları sonucu esnaf Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Celal ile Adil yaşamını yitirmişti. Olayda yaralanan Fadıl Şenyaşar ise tedavisi tamamlanmadan Urfa Adliyesi’ne çıkartılarak, tutuklanıp cezaevine konulmuştu.

Elazığ Kapalı Cezaevi’nde bulunan Fadıl Şenyaşar’ın avukatı Gökhan Dayık, müvekkilinin 2 yıldır savunma yapamadığına dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı müvekkillerimize suç isnat etti. Bu olay 2 aile arasındaki bir cinayet dosyası olmaktan çıkmıştır. Kamu gücüyle geçekleşen bu saldırı, yargılamada aynı şekilde kamu gücüyle yapılmaktadır” dedi.

Başından beri müdahale

Olayın başlangıçta 2 aile arasında yaşandığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın müvekkillerine suç istinat ederek, taraf olduğunu belirten Dayık, soruşturmanın tarafsızca yürütülüp, yargılamanın bu çerçevede yapılmasına talep ettiklerini, bu taleplerinin karşılanmadığını söyledi.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmaya başından beri müdahale edildiğini ifade eden Dayık, müvekkillerinin terörize edildiğini, bu durumdan kaynaklı da dosyanın başka bir noktaya evirildiğini kaydetti.

“İki aile arasında yaşanan cinayet, bir anda terör savcıları tarafından takip edildi” diyen Dayık, “Bu yönlü işlemler yapıldı. Müvekkillerimizin ‘terörle’ ya da HDP ile ilişkili olup olmadığı araştırıldı. Suçluların yakalanmasından ziyade, böyle bir çabanın içerisine girildi” dedi.

Taraflı iddianame

Davaya ilişkin hazırlanan iddianamenin taraflı olduğunu vurgulayan Dayık, şunları söylei:

“Sanki müvekkillerimiz saldırmış ve bunun da bir ‘terör’ saldırısıymış gibi gösterildi. Urfa’da 2 milyon insan ve adliyede çalışanlar da dâhil herkes bu olayı geçeğini çok iyi biliyor. Müvekkillerimiz iş yerlerinde ve hastanede uğradıkları saldırı sonucu öldürüldüler. Saldırıyı yapanlar korundu, kollandı. Bu kişiler aklanmaya gidildi.”

Müvekkilimin babasının kafası ezilerek katledildi

Av. Gökhan Dayık

“Diğer taraftan ise müvekkillerimizin üzerine gidildi. Sanki müvekkillerimizin karşı tarafa saldırmış gibi bir görüntü çizilmeye çalışıldı. Olay günü tutulan tutanaklarda, saldırıların hastanede devam edildiği açıkça belirtilmiş olmasına rağmen, hazırlanan iddianamede saldırının hastane boyutu ayrı tutulmuş. Bu yargılamaya aykırıdır. Savunma nasıl ki bir bütün ise yargılamada aynı şekilde bir bütündür. Bakın devletin bir kurumunda yetkililerin gözü önünde müvekkilimizin babası sağlam girdiği yerde kafası ezilerek katledildi. Soruşturma sürecinde görevlendirilen savcılar sürekli değiştirildi. Atıl durumda bırakılmaya çalışıldı. Yine soruşturmalar terör savcıları tarafından yapıldı. Bu süreçte çok problem yaşadık. Tüm bunlara dosyaya bakış açılarını gösteriyor.”

 2 yıldır savunmasız

Olayın başından beri kamu gücünün olduğunu, yine aynı kamu gücünü soruşturmada ve en sonda yargılama üzerinde baskı kurmaya çalıştığını aktaran Dayık, şöyle devam etti:

“Yine yapılan müdahalelerin yargılamayı zorlaştırdığını görüyoruz. Bu artık bir cinayet dosyası olmaktan çıkmıştır. Cumhurbaşkanı, müvekkilimiz hakkında suçlayıcı istinatlarda bulundu. Bu noktada hangi yargı mensubu bu dosyayı sağlıklı bir şekilde neticeye vardırabilir. Bu olay 2 aile arasındaki bir cinayet dosyası olmaktan çıkmıştır. Müvekkilimiz Fadıl Şenyaşar, 2 yıldır tek başına bir hücrede tutuluyor ve hala kendini savunabilmiş değil. Yine müvekkilimizle yaptığımız görüşmelerde kendisi bize cezaevi yönetimi tarafından baskı altında olduğunu dile getirmiştir.”

‘Üzerimizde baskı var’

Dayık, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz avukatlar olarak bu süreçte zorluk çekiyoruz. Dosyanın bir avukatı bir takım iddialar doğrultusunda tutuklandı. Biz bunların dosyanın takibini zorlaştırmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz. Yine dolaylı yollardan dosyayı takip etmememiz yönünde telkinler de alıyoruz. Üzerimizde bir baskı var. Yine dosyanın Malatya’ya taşınması, müvekkilimizin Elazığ’da tutuklu bulunması, bizim Urfa’da bulunmamız tüm bunlar göz önüne alındığında dosya takibinin zorlaştırmaya yönelik olduğunu görüyoruz. Tüm insan haklı örgütlerine, barolara dosyayı sahiplenme çağrısında bulunuyoruz. Çünkü bu artık cinayet dosyası olmaktan çıktı.”

Cumhurbaşkanı suçlama yapmıştı

Şenyaşarlar’dan 3 kişinin, AKP’li Yıldız’ında kardeşi Mehmet Şah Yıldız’ın yaşamını yitirdiği olaya ilişkin 16 Haziran’da Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Suruç ve Hopa’da daha önce saldırıya uğradığını ileri sürerek, PKK’nin Suruç’ta hareketli olduğunu söylemişti. Erdoğan 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin, “İbrahim arkadaşımız, bunlar gerçekten ailece teröre karşı mücadele veren yürekli bir aile” demesi yine 15 Haziran’da katıldığı bir seçim çalışmasında, “Milletvekilimizin ve aynı zamanda adayımızın abisi PKK’lılar tarafından öldürüldü. Ne bölgedeki kardeşlerimiz ne de partimiz mensuplarının PKK şiddetine terk etmeyeceğiz. Bu hadisenin önünde ve arkasında kim varsa emniyetimiz ve yargımız mutlaka bulacaktır” demişti.

Soylu da suçlama yapmıştı

Yine olaya ilişkin açıklama yapanlardan bir diğer kişi ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ydu. 16 Haziran 2018’de İstanbul’da katıldığı bir etkinlikte konuşan Soylu, yaşamını yitiren Mehmet Şah Yıldız’a ‘Şehit’ diyerek olaya ilişkin şunları söylemişti:

“Bu bizim ilk şehidimiz değil. PKK terör örgütü Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da zemin kaybettikçe, halktan uzaklaştıkça şiddete başvurmaktadır. Millet, yüz göstermedikçe, onlarla birlikte olmadığını söyledikçe özellikle de partimiz, Güneydoğu Anadolu’da atılan adımlarla milletle kucaklaştıkça PKK çıldırmaktadır ve PKK’nın sözde siyasetçilerini şiddet için sahaya sürmektedir.” MA