‘SES’imize dokunma, gözaltına alınan sağlık emekçilerini serbest bırak’

Sağlık emek ve meslek örgütleri evlerine şafak vakti yapılan operasyonlarla gözaltına alınan 8 SES yöneticisi ile dayanışma içinde olduklarını açıkladılar.

Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, “SES’imize Dokunma! Gözaltına Alınan Sağlık Emekçilerini Serbest Bırak!” başlığıyla ortak açıklama yaptı.

Mayıs 2021 tarihinde, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Genel Başkanı Selma Atabey, önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Erden, eski Genel Başkan Bedriye Yorgun, eski MYK üyeleri Fikret Çalağan, Belkıs Yurtsever ile Ankara SES Şube önceki dönem Eş Başkanı Rona Temelli ve Ankara Şube Yöneticileri Erdal Turan ve Ramazan Taş’ın şafak vakti yapılan ev operasyonlarıyla gözaltına alınmasını kınayan sağlık emek ve meslek örgütleri, yaptıkları ortak açıklamayla sağlık emekçilerinin susturulmaya çalışıldığını belirtti.

‘Sağlık emekçilerinin öncülerini hedef alıyorlar’

Açıklamada, “Siyasi iktidar her sıkıştığında yaptığı gibi yine emek ve demokrasi güçlerini hedef alarak gündemi saptırmaya, hakikati bükmeye çalışmaktadır. Toplumun ve sağlık emekçilerinin sağlık hakları için yürütülen mücadelesinin öncülerini hedef alarak yapay gündemler oluşturmaya çalışanlar, halkın sağlığını ve yaşamını pandemiye feda etmişlerdir” denildi.  

Bugüne kadar resmi rakamlara göre COVID-19 nedeniyle 50 bine yakın yurttaşın yaşamını kaybettiği, milyonlarca yurttaşın hasta olduğu, gerçek ölüm rakamlarınınsa açıklanan rakamların üzerinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, COVID-19 pandemisi nedeniyle en az 434 sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiği, 140 bin sağlık emekçisinin enfekte olduğu vurgulandı.

‘Sağlık ihalelerindeki yolsuzlukları teşhir edenleri susturmaya çalışıyorlar’

Açıklamada “Pandemiyle mücadele etmek için hastaları yeterince tarayamayan, onları kamu binalarında izole edemeyenler, çareyi hakikati korkusuzca dile getiren sağlık emekçilerinin önderlerini izole etmekte görmektedir. Şehir hastanelerinden, sağlık ihalelerine her alanda yolsuzlukları teşhir eden meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve sendikaları susturmaya çalışarak, suçlarının üzerini örteceklerini sananlar gaflet içerisindedirler” sözlerine yer verildi.

“Savcılıklar tarafından ifade için çağrılmaları halinde adli makamlara gidebilecek özgür insanların, özgürlüklerini kısıtlayıcı bu tür gözaltılar Anayasa, hukuk ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin açık ihlalidir” denilen açıklama şu sözlerle tamamlandı:

“Sağlık emek ve meslek örgütleri olarak sağlık emekçilerine dönük saldırılara karşı dayanışma ve mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de sürdürme kararlılığındayız. Buradan organize suç örgütleriyle kirli ilişkileri her gün ortaya çıkan muktedirlere sesleniyoruz: SES’imize dokunma. Gözaltına alınan sağlık emekçilerini serbest bırak!”

Yeni1Mecra