Şimuni Diril’in cansız bedeni bulundu eşi Hurmüz Diril hala kayıp

Eşi Hurmüz Diril ile birlikte kaybolduktan 70 gün sonra cansız bedeni bulunan Şimuni Diril İstanbul’da defnedildi.

Hurmüz Diril ise 76 gündür hala kayıp.

Şimuni Diril – Hurmüz Diril

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya (Asurice: ܡܥܪ, Meer) köyünde yaşayan Şimuni (65) ve Hurmüz (71) Diril’den 11 Ocak’tan bu yana haber alınamıyordu. Çocuklarıyla en son 7 Ocak’ta görüşen Şimuni ve Hurmüz Diril’in, köyde kalan tek komşu ve akrabaları olan kişinin aktardığı bilgiye göre, son olarak 11 Ocak sabahı köyde görülmüşlerdi.

Şimuni Diril’in 70 gün sonra cansız bedeni bulundu

Şimuni Diril’in 70 gün sonra 20 Mart günü köylerinin yakınındaki dere yatağında cansız bedeni bulundu. İstanbul’a getirilen Şimuni Diril’in cenazesi Feriköy Latin Katolik Mezarlığında defnedildi.

İstanbul’da cenaze töreni düzenlendi

Süryaniler.com internet sitesinde yer alan habere göre; Cenaze törenine, Türkiye Keldani Cemaati Ruhani önderi Mgr Ramzi Garmo, Mgr. François Yakan, Şimuni Diril’in oğlu ve İstanbul Keldani Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril ve Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Meclis Başkanı Tatul Anuşyan ile birlikte sadece yakın aile bireyleri katıldı.

Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde halka kapalı olarak gerçekleştirilen tören Keldani Cemaatinin resmi sosyal medya hesabından canlı yayınlandı. Kilise töreni esnasında kısa bir konuşma yapan Şimuni Diril’in oğlu Remzi, hizmetlerinden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine, dünyayı tehdit eden salgın dolayısı ile törende bulunamayan tüm akrabalarına ve sevenlerine duaları ile destek oldukları için teşekkür etti.

Remzi Diril, bedensel olarak yokluğu ile acıyı tattıklarını belirterek, “Ancak Hristiyanlar olarak sonsuz hayata inanıyoruz; ruhlarımızla bir gün ebedi hayatta Mesih ile birlikte gerçek mutluluğu tadacağımıza iman ediyoruz.” dedi. Mezarlık içindeki ayinden sonra cenaze, aile üyeleri tarafından defnedildi.

Ne olmuştu?

Fransa’dan gelen 2 akrabasıyla beraber 12 Ocak günü köye anne-babasını ziyarete giden İstanbul Keldani Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril, akşam saatlerinde köye vardıklarında evin kilitli olduğunu fark etmişti. Balkon tarafından bir pencereyi zorlayarak eve giren Remzi Diril, evde kimsenin olmadığını, yalnızca annesinin telefonunun televizyonun üstünde olduğunu görmüştü.

Tedirgin bir şekilde köyde ikamet eden diğer akrabalarının yanına giden Remzi Diril, anne-babasını gören olup olmadığını sormuştu. Bir komşu Remzi Diril’e, 11 Ocak sabah saatlerinde kimliği belirsiz 3 kişinin anne-babasını zorla götürdüklerini gördüğünü söylemişti.

George Diril, amcası ve yengesinin kayıp olayına ilişkin yayınlanan haber, program ve açıklamaların yer aldığı bilgileri paylaşarak, yetkililerden kararlı bir soruşturma yürütülmesini istemişti. George Diril, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü, bu nedenle resmi makamlardan soruşturmayla ilgili bilgi alamadıklarını dile getirmişti.

Diril ailesi, sosyal medya hesaplarından da #ŞimuniVeHurmüzDirilNerede etiketiyle anne ve babalarının kayıp olayını her gün paylaşarak bulunmalarını istemişti.