‘Sınır güvenliği’ için Van’a 750 özel harekat polisi görevlendirildi

İller İdaresi Genel Müdürü Kırbıyık, Türkiye-İran sınırında beton duvar çalışmalarının devam ettiğini, duvar bulunmayan alanlarda hendek, tel çit, kanal tedbirlerinin alındığını söyledi.

“Sınır güvenliği” için Van’da 35 timden oluşan yaklaşık 750 özel harekat polisinin görevlendirildiğini belirten Kırbıyık, 500 yeni güvenlik korucusu alınmasına karar verildiğini söyledi.

İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık Fotoğraf: AA

İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Jandarma TEM Daire Başkanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan ile Türkiye-İran sınırında inşa edilen güvenlik duvarı ve hendek çalışmaları ile İl Göç İdaresinin faaliyetlerini incelemek amacıyla Van’a geldi. İpekyolu ilçesindeki bir otelde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kırbıyık, ülkenin kara ve deniz sınırlarında güvenlik güçlerinin, ülke içinde de İl Göç İdaresi’nin etkin faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

‘Sınırda beton duvar çalışmaları devam ediyor’

İran sınırında yürütülen çalışmalara çok önem verdiklerini belirten Kırbıyık halihazırla planlanan 242 kilometre güvenlik duvarının bulunduğunu, bunun 156,5 kilometrelik kısmının tamamlandığını aktardı. Sınırdaki dört ilden Iğdır’da 54 kilometre sınırın tamamında duvar imalatının tamamlandığını, güvenlik duvarı olmayan kısmın kalmadığını kaydeden Kırbıyık, şu bilgileri verdi:

“Ağrı’da 84 kilometrelik sınırımız var. 82 kilometresinde güvenlik duvarı imalatı tamamlandı. Bu yıldan itibaren ağırlık verdiğimiz ilimiz Van. 64 kilometrelik bir çalışma başlattık. Şu an üç etap halinde çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülmekte. Bir yandan mayın temizleme faaliyeti, bir yandan beton blokların üretimi devam ediyor. Bir yandan da sınırda beton blokların montaj faaliyeti sürüyor.”

Hakkari’de de doğal engeller olduğunu belirten Kırbıyık, “Risk gördüğümüz 40 kilometrelik bir alanda duvar yapılması planlandı. Burada da 16 kilometrelik kısım tamamlandı.” dedi.

Duvar bulunmayan alanlarda hendek, tel çit çekilecek

İran sınırında 13 Temmuz’dan bu yana önlemleri en üst düzeye çıkardıklarını vurgulayan Kırbıyık, duvar bulunmayan alanlarda kanal, hendek kazılması ve tel çit çekilmesi gibi geçici tedbirlerin alındığını, sınır ardındaki bölgelerde ana arterler ve kırsal alanlarda devriye ve yol kontrol faaliyetlerinin yoğunlaştırıldığını anlattı.

‘Van’a 750 özel harekat polisi görevlendirildi’

Bölgedeki kolluk kuvvetlerinin sayısının da artırıldığını belirten Kırbıyık, “Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Van iline 35 timden oluşan yaklaşık 750 özel harekat polisi görevlendirildi. Bunlar göreve başladı. Mevcut güvenlik korucularımız da destek veriyor. Bu desteği arttırmak için 500 yeni güvenlik korucu alım kararı alındı. Sahil Güvenliği Van Gölü’nde konuşlandırdık.” dedi.

‘Ağrı, Hakkari ve Iğdır’da de benzer faaliyetler sürüyüro’

İnsan kaçakçılığı konusunda Van Gölü’nün kontrolünün son derece önem taşıdığını söyleyen Kırbıyık, “Bu kapsamda düzensiz göçe karşı Ağrı, Hakkari, Van illerinde 1024 özel harekat polisi görev alıyor. Jandarma Genel Komutanlığı ekipleri Van ilimizin 85 noktasında düzenli olarak her gün kontrol faaliyeti yürütmekte. Yine Iğdır, Hakkari ve Ağrı illerinde 56 noktada 1335 jandarma personeli benzer faaliyetleri aralıksız bir şekilde sürdürmekte.” şeklinde konuşu.

‘Bu yıl 280 bin 374 düzensiz göçmen engellendi’

Kırbıyık, 2020’de toplamda 4 bin 282 göçmen kaçaklığı organizatörü yakalandığını, 2021’de 4 bin 361 göçmen kaçakçısı yakalandığını söyledi. Sınırda 2020’de toplam 505 bin 375 göçmenin Türkiye’ye yasa dışı yollarla girmeye çalışırken engellendiğini belirten Kırbıyık, “Bu rakam 2021’de 280 bin 374 olarak karşımıza çıkıyor. Her iki yılda da ülkemize yasadışı yollardan girmek isteyenlerin büyük oranda engellendiği ve girişlerine izin verilmediği çok net bir şekilde ortada.” dedi.

Kaynak: AA