Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 9-10 Mayıs’ta 24 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

Bazı şehirlerde kısıtlama sonrası araç hareketliliği gözlendi.

İstanbul’da akaryakıt istasyonlarında ve marketlerde yoğunluk oluştu.

Kısıtlamanın sona ermesinin ardından İstanbul İstiklal Caddesi Fotoğraf: AA

Yeni tipi koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında 9 Mayıs’ta başlayan 10 Mayıs saat 00.00’a kadar süren 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması saat 00.00’da sona erdi. İçişleri Bakanlığının genelgesi ile kısıtlama, Bursa, Adana, Ankara, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Mardin, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa, Kayseri, Ordu, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Van, Tekirdağ, Trabzon ile Zonguldak ilinde istisnalar dışında uygulandı.

İstanbul’da akaryakıt istasyonları ve marketlerde yoğunluk

İstanbul’da kısıtlamanın sona ermesinin ardından akaryakıt istasyonları ve marketlerde yoğunluk oluştu Fotoğraf: AA

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Uygulamanın son bulmasıyla beraber İstanbul’da vatandaşlar özellikle akaryakıt istasyonlarının marketlerinde yoğunluk oluşturdu. Şehrin işlek caddelerinin yanı sıra ana arterlerde de araç hareketliliği gözlendi. Kentin bazı bölgelerinde oluşan trafik yoğunluğu dikkati çekti.

İBB mobil uygulamasının verilerine göre saat 00.30 itibarıyla trafik yoğunluğu yüzde 4’e ulaştı. Kısıtlamanın kalkmasının ardından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne giden vatandaşların bir kısmının maske takmadığı ve sosyal mesafeyi korumadığı gözlemlendi.

Kısıtlamanın sona ermesiyle Silivri’de de çok sayıda vatandaş, caddelerde yürüyüşe çıkarken, bazıları da benzinliklerdeki marketlere gitti.

Ankara ve Samsun’da araç hareketliliği

Ankara’da uygulamanın son bulmasıyla 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’nda, Samsun’un Atatürk Bulvarı’nda araç trafiğinde artış gözlendi.