Tahir Elçi ölümünün 4. yıldönümünde anılacak

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı, 4 yıl önce katledilen Tahir Elçi’yi ölüm yıldönümünde anmak için bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde dört ayaklı minare önünde yaptığı basın açıklamasının ardından silahla vurularak katledilmesinin üzerinden 4 yıl geçti. Elçi’nin faillerinin bulunması için her hafta Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapan Diyarbakır Barosu, Elçi’nin 4. ölüm yıldönümü nedeniyle de Tahir Elçi Vakfı ile ortaklaşa anma programı hazırladı. Programı açıklayan Baro, avukatları ve yurttaşları anma haftası etkinliklerine davet etti. Anma programı şöyle;

28 Kasım’da, saat 10.15’te avukatlar cüppelerini giyerek Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelecek. Avukatlar buradan Dört Ayaklı Minare’nin olduğu sokağa yürüyecek. Daha sonra Elçi’nin katledildiği saat olan 10.53’te basın açıklaması yapılacak. Saat 13.00’da Yeniköy Mezarlığına gidilerek Elçi’nin mezarı ziyaret edilecek.

29 Kasım’da, saat 13.00’da bir çok ilden gelecek baro başkanları ve yöneticilerinin de katılacağı Tahir Elçi ve faili meçhul cinayetler için ‘Adalet Nöbeti’ tutulacak. Saat 15.00’da Hasan Paşa Hanında fotoğraf sergisi açılacak. Saat 17.00’da Diyar Galeria Şehir Sinemalarında “Görülmüştür” filmi gösterilecek.

30 Kasım’da, Diyarbakır Barosu Konferans Salonunda saat 10.00’da “Kürt Hak Hareketi ve Avukat Tahir Elçi” konulu panel düzenlenecek. Saat 17.00’da Diyar Galeria Şehir Sinemalarında “ZER” adlı film gösterilecek.