Taliban’dan kaçan 143 Afgan askeri Tacikistan’a geçti

 Afganistan’da Taliban’dan kaçan 143 Afgan askerinin 3 uçak ve 2 helikopterle Tacikistan’a geçtiği belirtildi.

Tacikçe yayın yapan Ozodi Radyosu; içinde 143 Afgan askerinin bulunduğu 3 uçak ve 2 helikopterin dün gece Tacikistan’ın Afganistan sınırındaki Bohtar havaalanına iniş yaptığını duyurdu.

Tacikistan Acil Durumlar ve Sivil Savunma Devlet Komitesi yetkilisine dayandırılan habere göre; söz konusu Afgan askerlerinin geçici olarak Bohtar şehrindeki bir üniversiteye ait yurda yerleştirildi. Tacik makamlarının Afgan askerlerin başka bir yere yerleştirilmesiyle ilgili görüştüğü bilgisi de paylaşıldı.

56 silah Tacikistan makamlarına teslim edildi

Haberde, Afgan askerlerinin bulundurdukları 56 silahı Tacikistan makamlarına teslim ettiği de aktarıldı. Afganistan silahlı kuvvetlerine ait küçük bir askeri uçağın, dün gece, Özbekistan’ın Afganistan ile sınırındaki Surhanderya bölgesine düştüğü, uçakta bulunan iki askerin yaralandığı kaydedilmişti.

Bazı basın organlarında, Taliban’ın Afganistan’ın tamamını ele geçirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin dün gece ülkesini terk ederek uçakla Tacikistan’a geçtiği iddia edilmiş, Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ise bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirmişti.

AA – TAŞKENT