Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi

Diyarbakır’da Can Yılmaz’ın evli olduğu Güllü Yılmaz’ı öldürmekle yargılandığı davada tanık olarak konuşan polisler, “Güllü Yılmaz hastanede bağırıyordu ve vücudunun büyük bir kısmı yanmıştı. Güllü Yılmaz, ‘eşim beni yaktı’ diye bağırıyordu.” dedi.

Güllü Yılmaz kocası Can Yılmaz tarafından öldürüldü

Diyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde 17 Ekim 2019 tarihinde evli olduğu Güllü Yılmaz’ı yakarak öldüren sanık Can Yılmaz’ın “eşe karşı canavarca hisle kasten öldürme”, “çocuğa ve altsoya karşı canavarca hisle öldürmeye teşebbüs” suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis talebiyle Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’nci duruşmaya Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Can Yılmaz, SEGBİS ile katıldı. Sanık ve müşteki avukatları ile Güllü Yılmaz’ın ailesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili Avukat Remzi Atalay da duruşmaya katıldı. Duruşmaya gazeteciler ve izleyiciler alınmadı. 

‘Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi’

Duruşmada, Ergani Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Gültekin Artık ve İmran Harman adlı polisler tanık olarak dinlendi. Ergani’den SEGBİS ile katılan İmran Harman, gelen anonsta Güllü Yılmaz’ın yakıldığını ve bunun üzerine hastaneye gittiklerini söyledi. İmran, şunları aktardı:

Can Yılmaz

“Gittiğimizde Güllü Yılmaz hastanede bağırıyordu ve vücudunun büyük bir kısmı yanmıştı. Güllü Yılmaz, ‘eşim beni yaktı’ diye bağırıyordu. Biz kendisine tekrar sorduğumuzda tekrar eşinin kendisini yaktığını söyledi. Güllü Yılmaz’ın durumu kötü olduğu için ifade işlemlerini uzatmak istemedik.”

Tanık Gültekin Artık da Güllü Yılmaz’ın sedyedeyken eşinin kendisini yaktığını söylediğini aktardı. 

İddia makamı, sanığın tutukluk halinin devamını talep ederken, müşteki vekilleri dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesini istedi. Müşteki avukatları, Güllü Yılmaz’ın kadın sığınma evinde kaldığı tarihler hususunda ayrıca müzekkere yazılmasını talep etti.

Sanık Yılmaz tahliye talebinde bulundu

Sanık Yılmaz ise önce celsedeki savunmasını tekrarlayarak, tanıklar ve müşteki vekillerinin aleyhte beyanlarını kabul etmediğini söyledi. Kendisinin hastanede olduğunu ileri süren Yılmaz, tahliye talebinde bulundu. 

Duruşma 19 Ocak 2021’e ertelendi

Mahkeme heyeti, üzerine atılı suçun niteliği, atılı suç için yasada öngörülen cezanın üst sınırı, sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığı gösteren somut delillerin bulunması nedeniyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 19 Ocak 2021’e erteledi. 

MA – DİYARBAKIR