Termal suyundaki ani sıcaklık artışı tedirgin etti

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde yer altı sıcak suyun derecesinin 80 derecenin üstüne çıkması vatandaşlarda tedirginlik yarattı. 


Tekke Mahallesi’ndeki termal sıcak suyun derecesi birkaç ay öncesine kadar 35-40 derece arasında idi. Turistik tesislerde kullanılan suyun derecesinde yaşanan anormal artış sonrası değerler 80 derecenin üstüne çıkması, çevre sakinlerinde deprem olacağı endişesine yol açtı.
 
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Doç. Dr. Barış Semiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sıcaklı artışlarını direkt olarak depremle bağdaştırmanın doğru olmayacağını vurguladı.

Doç. Dr. Barış Semiz

Sıcaklık artışının birçok faktöre bağlı olabileceğini ifade eden Semiz, “Bunlardan birincisi o bölgedeki faylardan kaynaklanabilir, ikincisi kuzeyindeki kuzey kanatta dediğimiz Kızıldere bölgesindeki faylardan kaynaklanabilir ve üçüncüsü de o bölgedeki jeotermal kuyulardan kaynaklı bir sıcak su artışı olabilir. Bunu bir depreme bağlamaktan ziyade daha çok bölgedeki çok yoğun jeotermal kuyuların olması ve reenjeksiyonların geri verilmeleri sırasında basıncın rahatlaması sonucunda o kuyulara karışmış ve artışlar olduğu söylenmiştir” diye belirtti.  


Semiz, konunun açıklığa kavuşturulması için bölgede kesinlikle detaylı bir araştırma yapılması gerektiğini de ifade etti. MA – DENİZLİ