TTB’den Zonguldak Valisi’ne sert tepki: Suçlu arama alışkanlıkları bıkkınlık vermeye başladı

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın 567 pozitif vakanın 137’i sağlık çalışanı olduğunu belirterek “Sağlıkçılar bize yük oluyor” sözlerine Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi’nden sert tepki geldi.

TTB, “Bu açıklamadan, ülkeyi yönetenlerin, Sağlık Bakanlığı’nın, illerdeki Vali ve Sağlık Müdürlerinin her konuda olduğu gibi Covıd-19 salgınında da hiçbir sorumluluğu olmadığını kabullenmemizi beklediklerini anlıyoruz” dedi.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın 567 Covıd-19 vakasının 137’sinin sağlık çalışanı olduğunu ve bu kişilerin kendilerini korumayarak salgınla mücadeleye zarar verdiklerini açıklamasına hekimlerin en üst çatı örgütü TTB’den sert tepki geldi.

TTB Merkez Konseyi, “İşler iyi giderse ‘başarıyı’ sahiplenen ve attıkları her adımın doğru olduğuna inanan yöneticilerin, herhangi bir aksama ya da olumsuz sonuç ortaya çıktığında kendileri dışında suç ve suçlu arama alışkanlıkları bıkkınlık vermeye başladı” dedi.

‘Hasta verileri açıklamayanın hiç kabahati yok’

TTB Merkez Konseyi, “Zonguldak’ta ZAMANINDA; hasta verilerini açıklamayan, nitelikli ekipmanı ve uzman hekim desteğini sağlamayan, koordinasyonu iyi yapamayan, sağlıkçılara gerektiğinde yaygın test uygulamayanların hiçbir kabahati yok! Hastalanıp Covıd-19 tedavisi gören sağlık çalışanları suçlu, öyle mi?” diye sordu.

Zonguldak Valisi’nin “yurt verdik, yemek verdik” söylemini aşağılayıcı bulan TTB Merkez Konseyi, şöyle devam etti:

Sağlıkçılar ‘günah keçileri’ olarak gösterilecek

“Anlaşılıyor ki, ülkemizde hasta ve vefat sayısı artarsa bu kendini koruyamayan, sokağa çıkan yurttaşların suçu, sağlık hizmetinde aksama olur ve yüksek sayıda sağlık çalışanı hastalanırsa hekim ve sağlık çalışanlarının beceriksizliği olarak açıklanacak. Bu konuda da gerekirse hekimler ve sağlık çalışanları ‘günah keçileri’ olarak gösterilebilecek.”

Bakan ve Cumhurbaşkanı üzerine düşeni yapsın

“Bu anlayışı reddediyoruz” diyen TTB Merkez Konseyi, “Sağlık çalışanları en önde salgınla mücadele ederken onları koruma sorumluluğu olanlar bunu bir yük olarak göremez. Zonguldak Valisini salgın mücadelesinde kabahatli aramayı bırakıp sağlık çalışanlarından özür dilemeye, Sağlık Bakanı ve Cumhurbaşkanını üzerlerine düşeni yapmaya” davet etti.