Tüm kademelerde yüz yüze eğitim başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Özer, 6 Eylül’de tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlayacaklarını belirterek, “Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi devam ettirmek” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yazılı açıklamada gelinen noktada, Kovid-19’un uzunca bir süre daha hayatlardan çıkmayacağının görüldüğünü belirtti. Özer, bu nedenle herkesin Kovid-189’un risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli tedbirleri alarak hayatını idame ettirmek zorunda olduğunu vurguladı.

‘Okulları daha fazla kapalı tutma lüksümüz bulunmuyor’

Özer, okulları daha fazla kapalı tutma lükslerinin bulunmadığını belirterek, çocukların gelişimi, sağlığı ve geleceği için koronavirüsle yaşamayı öğrenmek ve yüz yüze eğitime devam etmek zorunda olduklarını kaydetti. Özer şunları dile getirdi:

“6 Eylül 2021 itibarıyla tüm kademelerde haftada 5 gün ve yüz yüze eğitime başlıyoruz. Hedefimiz, sağlık koşulları aksini gerektirmediği sürece salgın öncesinde olduğu gibi okullarımızda tam zamanlı yüz yüze eğitimi devam ettirmek. Mazereti dolayısıyla yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerimiz için TRT EBA ve EBA platformu aracılığıyla eğitime devam edilecektir.”

‘Ders saatleri azaltılmayacak’

Okullarda eğitimin, ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak yapılacağını belirten Özer, “Okula giriş-çıkış saatleri, teneffüs zamanları ve özellikle gerek duyulması halinde ikili eğitime geçilmesine ilişkin süreç, okulun fiziki kapasitesine ve mevcuduna göre il ve okul yönetimleri tarafından birlikte düzenlenecektir.” dedi.

‘1-3 Eylül tarihlerinde uyum eğitimleri yapılacak’

Destekleme ve Yetiştirme Kursları yani DYK’lar sadece 8 ve 12. sınıflarda verileceğini ifade eden Özer, “Okulların açılmasıyla kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılacaktır. 1-3 Eylül tarihleri arasında okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerimize yönelik uyum eğitimleri yapılacaktır.” diye kaydetti.

Özer, öğretmenlere de 1-3 Eylül arasında Kovid-19 salgını ve okulların yeniden açılması sürecine dair seminerler vereceklerini bildirdi. Özer, okul öncesi ve birinci sınıf öğretmenleri için ise 31 Ağustos’ta çevrim içi olarak seminerler vereceklerini belirtti.

‘Öğretmenlerin iki doz aşılanma oranı yüzde 69,73’tür’

Öğrencilerin sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri için aldıkları tedbirlerin başında eğitim personelinin aşılanması geldiğine vurgu yapan Özer, “Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılanma oranı dün itibarıyla yüzde 80,34’tür ve bu oran, Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık yüzde 8 daha fazladır. İki doz aşılanma oranı ise yüzde 69,73’tür ve Türkiye’deki genel nüfusun aşılanma oranından yine yaklaşık yüzde 15 fazladır.” diye kaydetti.

Öğretmenlere aşı olmaları çağrısı

Son 12 günde yani 6-18 Ağustos tarihleri arasında öğretmenlerin aşılamasında yüzde 7’nin üzerinde bir artış gerçekleştiğini ifade eden Özer, “Tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımız, kendi sağlıkları, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin bir daha aksamaması için lütfen aşı olsunlar.”

‘Aşı olmayanlar için önlemleri Sağlık Bakanlığı belirleyecek’

Milli Eğitim Bakanlığındaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu bulunmadığını belirten Özer, bundan dolayı aşı olmayan personel için alınacak önlemlerin Sağlık Bakanlığınca belirleneceğini, aynı şekilde herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas olması durumunda yapılacakların da yine Sağlık Bakanlığının önerilerine göre uygulanacağını ifade etti.

‘Öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanları maske takacak’

Öğrenci, öğretmen ve diğer eğitim çalışanlarının okula maske takarak geleceğini aktaran Özer, öğrenci ve personelin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idareleri tarafından maskelerin ücretsiz olarak sağlanacağını belirtti. Özer, ayrıca okullardaki tüm kapalı alanların her gün dezenfekte edileceğini belirtti.

Kaynak: AA