Türk Tabipleri Birliği’nden Kılıçdaroğlu’na ziyaret

TTB Merkez Konsey Başkanı Fincancı ve beraberindeki heyet, tehdit edilen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na destek ziyaretinde bulundu.

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve beraberindeki heyet, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edilen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek ziyaretinde bulundu. Fincancı’ya ziyarette, TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ve TTB Merkez Konseyi üyesi Deniz Erdoğdu eşlik etti.

CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin de bulundu. 

‘Hasta ve vaka aynıdır’

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fincancı, testi pozitif olan hasta sayılarının ilk kez açıklanmasına ilişkin şunları ifade etti:

“İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Rukiye Eker, Bakan Koca’nın kendi öğrencisi olduğunu söyledi ve Sayın Bakan’a tıpta hasta-vaka ayrımı olmadığını hatırlattı. Tarihlere baktığımda fark ettim ki Sayın Bakan benim de öğrencim olmuş, dolayısıyla bende hatırlatayım bir öğretmen olarak; hasta ve vaka aynıdır tıpta biz bunları ayırmayız. Vaka ‘belirti göstermeyen’ olarak tanımlanıyor ama Kovid-19’da testin pozitif çıkmasından sonra ne zaman belirtilerin ortaya çıkacağını öngörme olanağımız yok. O insanları evlere gönderdiğimizde ‘hasta’ olarak tanımlamadığımızda hata yapmış oluruz.”

‘4 hafta kapanma insanları açlığa mahkum etmeden yapılmalı’

Salgınla mücadele için 4 hafta kapanma olması gerektiğini vurgulayan Fincancı, “Zorunlu üretim dışında üretim muhakkak 4 hafta durmalı, bunu biz söylemiyoruz bilim söylüyor.” dedi. İnsanları açlığa mahkûm etmeden bunun yapılması gerektiğine vurgu yapan Fincancı, şöyle konuştu:

“Gündelik çalışan insanlar var, gelir kaygılarının önüne geçilmesi gerekiyor. İnsanca yaşanabilecek bir ücretin herkese ödenmesi, güvenceli çalışma koşullarının yaratılması, kira yardımlarının yapılması önemli. Bu önlemler sosyal devletin alması gereken önlemler. Fiziksel hareket kısıtlandığında obezite gibi hastalıklar artar bunun önü alınmalı. Okulların kapanması ile çocukların psikolojisi etkilendi buna dair bir çözüm yok.”

‘Açıklanan 28 bin sayısı şüpheli’

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut da, dün filyasyon ekipleri için sadece Ankara’da 14 bin civarı pozitif oranı olduğunu söyleyerek, “Türkiye geneli içinde açıklanan 28 bin sayısı şüpheli. Bir şekilde sahadan TTB’ye veri akıyor. Bu tür salgınlarda hasta bildirimi önemlidir. Vaka hasta ayrımı yapmamak lazım, bunu uluslararası kuruluşlara bildirmemek suçtur” dedi. 

MA – ANKARA