‘Türkiye sosyal medya uygulamalarından verileri koruyamıyor’

Türkiye’nin, sosyal medya uygulamalarından yurttaşların kişisel verilerini koruyamadığına dikkat çeken Bilişim Teknolojileri uzmanı Tümen Anli, kullanıcıları veri paylaşımı noktasında uyardı.

Mesajlaşma uygulamalarının kişisel verileri kullanma sözleşmeleri tartışılıyor

Aydın Atay

WhatsApp Messenger, kullanıcılarının kişisel verilerini Facebook’la paylaşması konusunda ilk kez 2016’da gündeme geldi. 2020’de ise Facebook yöneticileri WhatsApp ve İnstagram platformlarını birleştirme kararı alarak, üç platformu tek çatı altında topladı. Ancak son gelişmeyle kullanıcı tercihine sunulan “WhatsApp hesap bilgilerinizin Facebook’la paylaşılmasını seçebilirsiniz” ibaresini kaldırarak zorunlu hale getirdiğini duyurdu. Güncellenen yeni sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp’ı kullanamayacak.

WhatsApp hangi bilgileri paylaşıyor?

Özellikle yurttaşlarının verilerini koruma altına alamayan ülkelerde uygulanacak bu yeni sözleşme, Avrupa ülkelerinde Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) sayesinde uygulanamayacak. Sözleşmede yapılan değişiklikle birlikte Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları yeni uygulama arayışına girerek, daha güvenli olduğu düşünülen Telegram ve Signal gibi uygulamalara yöneldi. Yine de güvenlik konusu diğer uygulamalar için de tartışmaya açılarak kafalarda soru işareti bıraktı. Gelişen tepkiler üzerine WhatsApp’tan gelen resmi açıklamada “WhatsApp olarak insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Bu güncelleme, WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar insanların arkadaşlarıyla veya aileleriyle özel olarak nasıl iletişim kurduğunu etkilemiyor”  iddiasında bulundu.

WhatsApp sözleşmesine göre “Hesap bilgileri, WhatsApp’taki aktivitelerin süresi, telefon rehberi, WhatsApp Pay’i kullanan kişilerin ödeme, ticaret ve hesap bilgileri, WhatsApp Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçerken kullanılan e-posta adresleri, uygulamaya giriş ve çıkış bilgileri, kullanılan cihaz, mobil servis sağlayıcı, IP adresi, konum” gibi bilgilerin paylaşıldığı belirtiliyor.

Tümen Anlı

‘Tüm uygulamalar verilerimizi kullanıyor’

Tartışılmaya devam eden WhatsApp’ın yeni sözleşmesini Bilişim Teknolojileri uzmanı Tümen Anli değerlendirdi. Anlı, günlük yaşamımızda iletişim ve sosyal amaçlı kullandığımız uygulamaların verilerimizi, uygulamayı mobil araçlarımıza indirip kullanmaya başladığımız anda, kabul ettiğimiz kullanıcı sözleşmesi doğrultusunda kullanmaya başladığını söylüyor. Kişisel ve kurumsal bilgilerin özel şifreleme yöntemiyle korunduğunu belirten Anlı, “Kişi veya kurumun rızası olmadan verilerin paylaşılması, internet içerik sağlayıcıları ve kullanıcı veri denetçilerinin sorumluğunda olmasından kaynaklı kullanıcı bilgisi olmadan paylaşılması suç teşkil etmektedir” diye ekliyor.

‘Özel ve ticari görüşmeler de paylaşılacak’

Facebook, İnstagram ve WhatsApp’ın tek çatı altında birleştirilmesiyle kullanıcıların belli izinler doğrultusunda kimi verilerini paylaşmasıyla uygulamaları kullanabildiğine işaret eden Anli, “Yeniden güncellenerek kullanıcıların kabul etmesi istenilen WhatsApp kullanıcı sözleşmesini kabul etmesi durumunda, kullanıcıların birbirleriyle yaptığı özel ve ticari görüşmelerin, Facebook ile paylaşılmasının yolu açılmış oluyor” dedi. Anlı, AB ülkelerinde Genel Veri Koruma Yönetmeliği gereği kullanıcı verilerinin korunduğuna ve Avrupa birliği sınırları dışına çıkartılmasının yasak olması nedeniyle sözleşmenin AB ülkelerine uygulanmadığına dikkat çekti. Anli, ayrıca Tükiye’de Kişisel Veri Koruma Kurulu (KVK) ve Yeni Sosyal Medya Yasası’nın uluslararası bir geçerliliği olmaması nedeniyle sözleşmeye etki edebilecek bir karar alınamayacağı vurgusunda bulundu.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Anli, mobil cihazları ve verilerimizi korumak adına şu önerilerde bulunuyor: “

 • Kullandığınız mobil cihaz bilgilerini paylaşmayın.
 • Mobil cihazlarınıza kaynağı belli olmayan web sitelerinden program vb. indirmeler yapmayın.
 • Kaynağını bilmediğiniz mobil uygulamaları indirmeyin. Kullanmadığınız uygulamaları mobil cihazlarınızdan kaldırın.
 • Standart olarak kullandığınız uygulamaların, mobil cihazlarınızda yer alan erişimlerini kısıtlayın. Sadece bu uygulamaları kullanırken erişim izni verin.
 • Sizin için önemli olan kredi kartı bilgileri, şifreleri ve kimlik bilgilerini web tarayıcılarına ve uygulamalara kaydetmeyin.
 • Çift yönlü doğrulama kullanın ve şifreleriniz düzenli olarak güncelleyin.
 • Cihazlarınızın arka planında çalışan uygulamaları düzenli olarak kontrol edin.
 • Kullandığınız yazılımları ve uygulamaları düzenli olarak güncelleyin.
 • Kaynağını bilmediğiniz e-postaları açmayın.
 • Kaynağını bilmediğiniz SMS ile gelen linklere tıklamayın.
 • Lisanslı anti virüs programı kullanın. Birçok İşletim Sisteminin Antivirüs programı kendi içerisindedir. Aktive ederek güncelleyin.”

yeni1mecra