‘Türkiye’de çocuklara cinsel istismar dava oranı 3 kat arttı’

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türkiye’de son 10 yılda 250 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını açıkladı.

Nevin Öğütcen, “Türkiye’de her üç kişiden biri yaşamı boyunca en az bir defa cinsel istismara uğramıştır” dedi.

İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi, “Dünya Cinsel İstismarla Savaşma Günü” kapsamında açıklama yaptı. İzmir Kent Konseyi Şube Müdürlüğü önünde yapılan açıklamayı, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütcen okudu. Öğütcen, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de cinsel istismara uğrayanların; kadınlar, engelliler, LGBTİ+ bireyler ve çocuklar olduğunu ifade etti.

‘Her üç kişiden biri en az bir defa cinsel istismara uğruyor’

Cinsel istismarın bir şiddet biçimi olduğunu belirten Öğütcen, aynı zamanda kadını baskı altında tutmaya yönelik evrensel bir olgu olarak kabul edildiğini söyledi. Kadın ve kız çocuklarının yaşlarına, eğitim durumlarına, cinsel yönelimlerine bakmaksızın bu şiddete maruz kaldıklarını dile getiren Öğütcen, gelişmiş ve gelişmekte olan çok sayıda ülkenin cinsel istismarla mücadele ettiğini vurguladı.  Öğütcen, “Türkiye’de her üç kişiden biri yaşamı boyunca en az bir defa cinsel istismara uğramıştır” dedi.

‘Cinsel istismara uğrayanlar bunu saklıyor’

Son dönemlerde cinsel şiddetin arttığını belirten Öğütcen, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında açıkladığı verilere göre Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısının son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttığını söyledi.

Ögütcen, Türkiye’de son 10 yılda 250 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını belirterek, “Cinsel istismara uğrayan kişiler, utanç, korku ve suçluluk duygusu nedeniyle istismarı saklamakta ve maruz kalmaya devam etmektedir” ifadesinde bulundu.

MA