Türkiye’de Covid-19 salgınında son 24 saatteki gelişmeler

Türkiye’de son 24 saatte bin 192 kişide Covid-19 görüldü, 19 kişi hayatını kaybetti.

Vakalar, Ankara, Antep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’da “dikkat çekici’ düzeyde arttı.

‘Güvenli Turizm Sertifikası’ zorunlu hale getirildi.

Dün faaliyetlerine izin verilen 2 bin 400 sinema salonundan çok azı kapılarını açtı.

Türkiye’de ilk tespit edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası Sağlık Bakanlığı tarafından 10 Mart’ta açıklandı. Ülkedeki virüse bağlı ilk can kaybı ise 15 Mart’ta açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Nisan’da Covid-19 vakalarının tüm Türkiye’ye yayıldığını açıkladı.

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin büyük kısmının kaldırılmasıyla 1 Haziran’dan itibaren girilen “normalleşme” sürecinde de vaka ve can kayıpları yaşanmaya devam ediyor. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ise yayımlanan genelgeler ile yeni kurallar getiriliyor. Türkiye’de son 24 saatte Covid-19 salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle;

Can kaybı 5 bin 150’ye ulaştı

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, twitter hesabından “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nu paylaştı. Tabloya göre, son 24 saatte 19 kişi hayatını kaybetti, bin 192 kişide Covid-19 tespit edildi. Toplam test sayısı 3 milyon 433 bin 963 olurken, vaka sayısı 201 bin 98, can kaybı 5 bin 150 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

‘Hastalığın gündemden düşmesi mümkün görünmüyor’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Covid-19’a ilişkin “Hastalığın gündemden düşmesi mevcut şartlarda mümkün görünmüyor.” diyen Koca, salgına karşı bilinçli davranan, kurallara uyum gösteren herkesin bugünün şartlarında hayat kurtaran kahramanlardan biri olduğunu belirtti.

‘Büyüklerimiz bugün risk altındalar’

Açıklamalarını twitterda da paylaşan Koca, “Büyüklerimizi evde izole ederek korumayı başarmıştık. Ancak bugün risk altındalar. Salgın boyunca vefat edenlerde, 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı %72’ydi. Şimdi bu oran ve yoğun bakım yaş ortalaması yükseliyor. Büyüklerimizi tedbirlere uyarak korumalıyız.

‘Günlük maskeler tekrar kullanılmamalı’

Günlük maskelerin ertesi gün koruyucu özelliğini kaybetmesi sebebiyle tekrar kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Koca, “Virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesi yanıltıcıdır, virüsün hasta etme gücünün zayıfladığı yönündeki düşünce bilimsel dayanaktan yoksundur.” dedi.

Diyarbakır / AA

‘5 ilde günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur’

İllerdeki vaka artışlarına ilişkin ise Koca şu bilgileri aktardı: “Son iki hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’da günlük vaka sayılarında dikkat çekici düzeyde artış olmuştur. Salgın boyunca nüfusa kıyasla toplam vaka sayılarının en düşük olduğu iller Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın’dır.” 

Fotoğraf: Arşiv/AA

‘Güvenli Turizm Sertifikası’ zorunlu hale getiren genelge

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzalı, değişiklik yapılan “Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi”, Sağlık Bakanlığına, 81 Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne, İller İdaresi Genel Müdürlüğüne, Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğüne gönderildi.

Bu kapsamda, 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerine “Güvenli Turizm Sertifikası” alma zorunluluğu getirildi. Sertifika alma zorunluluğu getirilen konaklama tesisleri, sertifikasız faaliyet gösterdiği takdirde işletme faaliyetlerine son verilecek. Faaliyette olan konaklama tesislerinin “Güvenli Turizm Sertifikası”nı 15 Temmuz’a kadar almaları gerekecek. 

Fotoğraf: AA

‘2 bin 400 sinema salonundan 15-20 küçük sinema açılacak’

Salgın nedeniyle faaliyetleri durdurulan sinema ve tiyatro salonlarına “normalleşme” süreciyle dün itibariyle yeniden faaliyete başlama izni verildi. Ancak sinema ve tiyatro salonlarının çok azı kapılarını açtı. Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, şunları kaydetti:

“Bugün sinema salonlarının çoğu açılmıyor. Yaklaşık 2 bin 400 salondan 15-20 küçük sinema açılacak.  Aslında ‘açılmıyor’ değil, sinema salonları ‘açılamıyor’. 7 Ağustos haftasında yüzde 35-40 kadarının hizmet vereceğini öngörüyoruz.”

Düğünler yeni kurallarla yapılmaya başlandı

Faaliyetleri durdurulan düğün salonları da dün itibariyle yeniden açıldı. Düğünlerin ise yayımlanan genelgelerle belirlenen kurallarla yapılması zorunlu kılındı. Salona gelen davetlilerin ateşlerinin ölçülmesi, düğün bitene kadar maskenin takılması, sosyal mesafe kuralına uyulması kurallardan bazıları.

Kaynak: AA