Uber İtalya’ya, paket servis kuryelerinin ‘sömürüldüğü’ gerekçesiyle kayyum atandı

İtalya’da bisikletli kuryelerini yasalara aykırı şekilde çalıştırdığı iddia edilen Uber İtalya’ya mahkeme kararıyla “kayyum” atandı.

Covid-19 sürecinde yaptıkları iş nedeniyle risk grubuna girenlerden biri de paket servisleri çalışanlarıydı. İşin yükü de kuryelerin omuzlarına bindi. Covid riskine rağmen evlere siparişleri taşıyan kuryeler, talep nedeniyle yoğun bir mesai ve uzun çalışma saatlerine maruz kaldı. Birçok ülkede var olan bu durum nedeniyle yaşanan mağduriyetler İtalya’da su yüzüne çıktı.

ABD merkezli Uber şirketinin İtalya’da evlere paket servisi yapan Uber Eats platformuyla ilgili açılan soruşturmada şirketin yönetimine geçici olarak bir özel komiser getirildi.
BBC Türkçe’nin Ansa Haber Ajansı’na dayanarak geçtiği habere göre, mahkeme bu kararı Uber Eats için çalışan bisikletli kuryelerin “sömürüldüğü” gerekçesiyle aldı.

Kuryelerin Uber Eats için çalışan aracı firmalar tarafından işe alındığı ve düşük ücretlerle çalıştırıldıkları, tehdit ve maddi cezalandırmaya da maruz kaldıkları iddia ediliyor.

Habere göre Uber’in, aracı kurumlar vasıtasıyla çalıştırdığı “sığınmacıları, savaştan kaçan göçmenleri, muhtaç durumdaki kişileri” sömürdüğü iddia ediliyor.

Saat başına 3 Euro

Soruşturmada ifadesine başvurulan bisikletli kuryelerden biri, “Teslim başına 3 euro ödeme alıyordum” dedi.

Reuters ajansına bilgi veren bir kaynak da, soruşturmaya yaklaşık 1000 paket servis kuryesinin konu olduğunu ve bu kuryelere saat başına 3 Euro ödendiği iddiasının incelendiğini söyledi.

Şiddete maruz kaldı

Hakkında soruşturma yürütülen aracı kurumlardan birinde görevli bir şüphelinin de bir kuryeyi şiddet kullanmakla tehdit ettiği iddia ediliyor.

Uber İtalya’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “İtalya’daki hizmetlerimiz üzerinden her türlü yasa dışı aracılık faaliyetini kınıyoruz” denildi. Uber, İtalya’daki yerel yasal düzenlemelere uygun olarak hizmet verdiklerini belirtti.