Urfa’da 20 gözaltı: 1’i avukat 3 kişi tutuklandı

Urfa’da gözaltına alınan 9’u avukat 20 kişiden avukat Sevda Çelik Özbingöl ile Kürt yazar Halil Çay ve İlyas Çayır tutuklandı.

Urfa, Şırnak ve Diyarbakır Baro Başkanları, avukat Özbingöl’ün mesleki faaliyetlerinden dolayı tutuklandığına dikkat çekti.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gizli tanık beyanına dayanılarak gözaltına alınan 9’u avukat 20 kişi emniyetteki işlemlerin ardından savcılığa getirildi. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Savcılıktaki ifadelerin ardından 20 kişiden 17’si adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen avukat Sevda Çelik Özbingöl, Kürt yazar Halil Çay ve İlyas Çayır ise tutuklandı. Tutuklanan 3 kişi Urfa T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Urfa Barosu önünde bir araya gelen avukatlar tutuklama kararını protesto etti – MA

Urfa, Diyarbakır ve Şırnak Baro Başkanlarından tepki

Urfa Barosu avukatları, meslektaşları Sevda Çelik Özbingöl’ün tutuklanması üzerine Baro binası önünde bir araya geldi. Tutuklanma kararı alkışlarla protesto edildi. Baro önünde yapılan açıklamaya Urfa Baro Başkanı Abdullah Öncel, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Özgür Hukukçular Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği’ne bağlı avukatlar, HDP Urfa il ve ilçe yöneticileri de katıldı.

Açıklamada konuşan Urfa Baro Başkanı Öncel, Özbingöl’ün mesleki faaliyetlerini yürüttüğü için tutuklandığını belirtti. Öncel, Özbingöl’ün tahliye edilinceye kadar mücadele edeceklerini söyledi.

‘Avukatlar asla susmadı bundan sonra da susmayacak’

Diyarbakır Baro Başkanı Aydın da, Türkiye’nin bir hukuk krizi ile karşı karşıya kaldığını, bu krizi en az hasarla atlatmaya çalışan yurttaşların adalete erişmesi için çaba gösteren avukatlara da sıçramış olduğunu söyledi. Avukat Özbingöl’ün mesleki faaliyetleri ve yine müvekkilleri ile yaptığı görüşmeler ve gizli tanık beyanıyla tutuklandığına dikkat çeken Aydın, şöyle konuştu:

“Arkadaşımız özel olarak seçildi. Biz arkadaşımızın özgürlüğüne kavuşması için elimizden geleni yapacağız. Hukukun kendisinin oluşturduğu bu tehdit avukatlara da sıçramış durumda. Ama biz yurttaşların hakkını savunmaya devam edeceğiz. Avukatlar asla susmadı bundan sonra da susmayacak.”

‘Savunmaya bir saldırı olarak değerlendiriyoruz’

Şırnak Baro Başkanı Elçi ise, yapılanların hukuki bir süreç olmadığına işaret ederek, “Kanaatimizce bu yapılanları savunmaya bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Sevda arkadaşımızın aramıza katılması için bölge baroları, Türkiye’deki tüm hukukçular olarak üstümüze düşeni yapacağız.” diye konuştu.