Uyuz vakalarına karşı uyarı

İzmir Tabip Odası, uyuz hastalığının arttığı bu nedenle yurttaşların ilaç bulmakta şikayetçi olduğuna dair konuya ilişkin İl Sağlık Müdürlüğü’nden kamuoyunu aydınlatmasını istedi. Oda, ayrıca hastalığa karşı yurttaşlara öneri ve uyarılarda bulundu.

HABER MERKEZİ – İzmir Tabip Odası, son dönemde Türkiye çapında ve İzmir özelinde uyuz vakalarında artış olduğu şeklindeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, bu durumun birinci basamakta çalışan hekimler ve eczacılar tarafından da doğrulandığı belirtildi.

İzmir’de özellikle Buca, Bornova, Konak ve Karabağlar’da uyuz hastalığının iki kat arttığının ileri sürüldüğünün belirtildiği açıklamada, hastalığa yakalanan yurttaşların ilaç bulamamaktan şikayetçi olduğunun da ifade edildiği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı’nın yeterince ilaç stoğu bulunduğunu açıkladığının belirtildiği açıklamada, ancak sıkıntılar yaşandığının anlaşıldığı kaydedildi.

Artan ilaç talebine hazırlıksız yakalanıldığının düşünüldüğünün kaydedildiği açıklamada, “Son olarak uyuz etkenine karşı kullanılan ilaçların yetersiz kalabildiği ilaca karşı bir direnç olduğu şeklinde iddialar da dile getirilmektedir.” denildi.

‘Kamuoyu aydınlatılmalı’

Konuya ilişkin İzmir İl Sağlık Müdürlüğünden bilgi istediklerinin belirtildiği açıklamada, “İzmir Tabip Odası gerek hastalıkta artış, gerekse yaşanan ilaç sıkıntısı konusunda açıklama talep etmiştir. Kamuoyu bu konuda aydınlatılmalıdır. Bu verilerin analizi uyuz hastalığının artış nedenlerini açıklamamıza ve gerekli çalışmaların yapılabilmesine ışık tutacaktır.”

‘Belirti olan kişiler hekime başvurmalı’

Hastalık belirtisi olan kişilerin hekime başvurmasının çok önemli olduğuna işaret edilen açıklamada, “Başarılı bir tedavi sonrasında dahi hastalık bulgularının 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalıdır. Aynı yaşam ortamını paylaşan tüm aile bireylerinin, o anda aktif şikâyetleri olmasa bile aynı anda tedavi edilmesi gerekmektedir.”
Uyuzdan korunmada hijyenin çok önemli olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu öneriler yer aldı:

  • Başta okullar, özellikle yatılı okullar, bakımevleri, yurtlar, oteller, yatakhaneler olmak üzere insanların toplu halde bulundukları ortamlarda son derece dikkat edilmeli. Toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmelidir.
  • Uyuza yakalanan veya şüphe eden kişiler, okullar ve çocuk yuvaları ile benzeri toplu bulunulan kuruluşlara hekimlerinin belirttiği sürece gitmemeli.
  • Hastaların, hastalığın sağlam kişilere bulaşmasını önlemek açısından geçici olarak onlarla teması sınırlamaları ve özellikle de doğrudan deri temasından kaçınmaları gerekmektedir.
  • Sağlam kişilerin ise hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temastan kaçınmalı. İç çamaşırı, havlu, nevresim gibi kişisel eşyaların temizliğine dikkat etmeleri, vücut ile direkt teması bulunan eşyaları ortak kullanmamaları önemlidir.
  • Ev, araba gibi alanların temizliğine dikkat edilmesi gerekir.