Uzaktan eğitim süreci başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında eğitime verilen bir haftalık aranın ardından uzaktan eğitim süreci başladı.

Uzaktan eğitim süreci başladı – AA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı tedbir amacıyla 16 Mart’tan itibaren ara verilen ilköğretim ve ortaöğretim eğitimi, bugün uzaktan eğitim ile başladı. Uzaktan eğitim TRT-EBA (Eğitim Bilişim Ağı) TV ve “eba.gov.tr” üzerinden yayınlanacak. Bu adreslerden yayın akışını ve ders programını takip edebilecek öğrenciler, sınıflarına ait ders anlatımlarını izleyebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı dijital eğitim platformu olan EBA ile sabah saat 09.00’da başlayacak dersler, EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul, EBA TV Lise şeklinde yer alacak.

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu kapsamda TRT-EBA TV’nin 3 kanalı üzerinden önce velilere daha sonra TRT-EBA TV İlkokul ve TRT-EBA TV Ortaokul üzerinden ilköğretim öğrencileri ve TRT-EBA TV üzerinden lise öğrencilerine hitaben konuştu.

‘Sürecin sağlıkla yönetileceğine eminim’

Velilere hitaben konuşan Selçuk, herkesin sağlığı ve güzel günlere erişebilmesi için alınan kararla okulların bir süreliğine kapatıldığını ve uzaktan eğitime geçildiğini hatırlattı. İlk birkaç gün zorlanılsa da sonrasında sürecin hep birlikte sağlıkla yönetileceğine emin olduğunu ifade eden Selçuk, bu süreci yönetirken her türlü senaryoyu dikkate aldıklarını ve hepsi için çözümler ürettiklerini söyledi.

‘Velilerden öğretmenlik yapmalarını beklemiyoruz’

Velilerden müsterih olmalarını isteyen Selçuk, okullarda yapılan her şeyi uzaktan eğitimle yapılmasının mümkün olmadığının altını çizdi. “Ancak biliniz ki son tahlilde gereken her şey yapılacak.” diyen Selçuk, velilerden öğretmenlik yapmalarını ve evlerini okula çevirmelerini beklemediklerini söyledi.

Selçuk, çocukların okuldan ayrı kaldıkları bu süreçte derslerinden soğumasını istemediklerini vurguladı. Selçuk, “Bu süreçte çocuklarımızın derslerini düzenli takip etmesi, verilen ödevleri yapması ve bizlerle iletişim içinde kalması için en büyük destekçimiz siz olacaksınız.” dedi.

‘Koronavirüsü travmaya dönüşmeyecek şekilde gündeme alın’

Koronavirüsle ilgili yaşanan sürece değinen Selçuk, bu süreçte çocukların mutlak surette güvende olduklarını hissetmeye ihtiyaçları bulunduğuna vurgu yaptı. Koronavirüs konusunun çocuklarda bir travmaya dönüşmeyecek şekilde gündeme alınmasını isteyen Selçuk, şöyle konuştu:

“Unutmayın sürekli virüsten bahsetmek, televizyon görüntülerini izlemesine olanak tanımak, bir panik duygusuyla süreci kontrol altında tutmaya çalışmak çocuklarımızın ileriki yaşantısı için büyük sorunlara sebebiyet verebilir.”

İlk ve ortaokul öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada Selçuk, öğrencilerden sorumluluklarını almalarını, ders programlarını kontrol etmelerini, saati geldiğinde açıp derslerini izlemelerini istedi.

LGS ve YKS’de sorular okulda görülen konular sorulacak

LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilerin bu süreçte kaygı duymamasını isteyerek, “Sınavda sorulacak sorular sadece okulda gördüğünüz konulardan. Hiçbir şekilde bir mağduriyet yaşamanıza izin vermeyiz. Siz derslerinize ve kitap okumaya odaklanın.” dedi.

Selçuk, ayrıca uzaktan eğitimin uzaması ya da uzamaması ile ilgili her türlü senaryo hazırlıklarının olduğunu dile getirdi.