Van’da 61 sığınmacının ölümüne ilişkin davanın ‘kasten öldürme’ suçundan devam etmesi talebi

Van’da teknenin batması sonucu 2’si çocuk 61 sığınmacının ölümüyle ilgili açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Avukat Kaçan, davanın “kasten öldürme” suçundan devam etmesi talebinde bulundu.

Batan tekneden yüzerek kurtulan tutuklu sanıklardan Medeni A., teknede hiç kimsenin can yeleği olmadığını söyledi.

Fotoğraf: Arşiv/AA

Van Gölü’nde 27 Haziran 2020 tarihinde batan teknede yaşamını yitiren 2’si çocuk 61 sığınmacının ölümüne ilişkin 7’si tutuklu toplam 12 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Van 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Nitelikli göçmen kaçakçılığı yapma” ve “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçlamalarıyla cezalandırılması istenen tutuklular Medeni A., Burhan Ç., Cüneyt A., Mehmet A., Serdar Ö., Serkan Ö. ve Soner K. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmada hazır edildi.

Tutuksuz yargılanan Mehmet Sami A., Nihat A. ve Osman Y. Gevaş Adliyesi’nde SEGBİS ile duruşmaya katılırken, Vedat Y. ise duruşma salonunda hazır bulundu. 

Van Barosunun davaya katılma talebine ret

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyesi avukatlar Mahmut Kaçan, Jindar Uçar ve Bahtiyar Kandeğer ile çok sayıda avukat duruşmaya katıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterilerek sadece 3 gazetecinin duruşmayı takip etmesine izin verildi.  

Van Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerinin, davaya katılma talebi “Suçtan doğrudan zarar görmediği” gerekçesiyle mahkemece reddedildi.

Sanıklar olayla ilgilerinin olmadığını iddia etti

Kimlik tespitinin ardından duruşmada ilk olarak sanık Medeni A. savunma yaptı. Medeni A., daha önce kollukta verdiği ifadenin aksine bu kez tekneye binenlerin göçmen olduğunu bilmediğini iddia etti. Teknedeki göçmen ve sığınmacıları turist zannettiğini ileri süren Medeni A., çalıştığı yerin turistik bölge olduğunu belirterek, tahliye talep etti.

Tutuksuz sanıklarından Vedat. Y., olay günü Medeni A.’nın yanına gelerek kendisini “piknikçi” olarak tanıttığını belirtti. Vedat Y., “Arabasının bozulduğunu ve ailesine ulaşmak için telefona ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de telefonu verdim. Kısa bir görüşmeden sonra yanımdan ayrıldı. Ne konuştuğunu bilmiyorum. Olayla bir bağım yok beraatımı istiyorum.” dedi. 

Tutuklu sanık Serkan Ö., olayla bir ilgisin olmadığını savunarak, tahliye istedi. Diğer sanıklar da haklarındaki iddiaları kabul etmeyerek, beraat talep etti. 

Tanık Suat A. teknenin kendisine ait olduğunu söyleyerek ağladı

Sanık savunmalarının ardından tanıkların dinlenmesine geçildi. Batan teknenin sahibi Suat A., SEGBİS’le bağlandığı duruşmada teknenin kendisine ait olduğunu belirterek, ağladı. Suat A., “Bildiğim kadarıyla tekneyi Servet ve Medeni habersiz götürmüş” dedi. Suat A., “Servet daha önce göçmen taşıyor muydu?” sorusunu ise, “Hayır çobanlık yapıyordu” şeklinde yanıtladı. 

Diğer tanıklar ise, teknenin Suat A.’ya ait olduğunu, Medeni ile Servet A.’nın kaçakçılık yaptıklarını duymadıklarını ve görmediklerini iddia etti. 

Tanıklardan çelişkili ifadeler

Tanıkların dinlenmesinin ardından avukatlar sanık Medeni A.’ya kimi sorular yöneltti. Medeni A., “Olay günü tekneye kaç kişi bindi?” sorusunu “Sayılarını bilmiyorum. 50-60 kişi vardı” diye yanıtladı. Jandarmadaki ifadeleri hatırlatılan Medeni A., “Jandarmada okumadan imzaladım” dedi. 

‘Teknede kimsede can yeleği yoktu’

Medeni A., “Kadın ve çocuk var mıydı?” sorusuna, “Çocuk ve kadın görmedim. Ben 18-19 saat yüzerek karaya vardım. Servet kesinlikle çıkmadı. Beraber sağ çıkmadık. Teknede kimsede can yeleği yoktu. Bu daha önce turist gemisiydi. Yolcu taşıyordu. İfademde bahsettiğim Afgan çevirmeni tanımıyorum. 50-60 kişi tekneye bindi.” şeklinde konuştu.

Tekne için belge ve ehliyetinin olmadığını söyleyen Medeni A., “Kişilerin göçmen olduklarını bilmiyordum. Benim herhangi bir belgem ehliyetim yok. Teknenin belge ve ruhsatı olup olmadığını bilmiyorum.” dedi.

‘Kaç para için bu ailelere bu zulmü yaptınız’

Teknede faciasında yaşamını yitiren Pezhman Parvızı’nın abisi Purya Parvızı, olayı sosyal medya hesaplarından öğrendiğini belirterek, “Pandemi nedeniyle kapılar kapatılmıştı. Gelemedim. Bu cinayeti para için işlediler. Kaç para için bu ailelere bu zulmü yaptınız.” sözleriyle kardeşinin fotoğrafını gösterdi. 

Kardeşinin elbiselerle defnedilmesine de tepki gösteren Parvızı, “Neden bu şekil defin oldu” diyerek, şikayetçi olduğunu kaydetti. 

‘Kasten öldürmek’ suçlamasıyla yargılama yapılması talebi

Sığınmacıların ailelerinin avukatlarından Mahmut Kaçan, insan kaçakçılarının 1 günlük tutukluluğun ardından serbest bırakıldığına dikkat çekti. Kaçan, şunları ifade etti:

“Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki olaydan sonra bu olayın yaşanması nasıl bir şebeke olunduğunun göstergesi. Van Gölü son 10 yıldır göçmen kaçakçılığı için bir kapı olmuştur. Van şehrinin diğer şehirlere iletişimini kapsayan yollarda kontrol noktaları var. Bundan kaynaklı mülteciler ölümü göze alarak Van Gölü’nü kullanıyor.”

Teknedeki sığınmacıların olduğu video ve fotoğrafları da dosyaya sunan Kaçan, “Can yeleğinin dahi olmadığını gördük. Yargılamanın bundan sonraki kısmının ‘kasten adam öldürmek’ suçundan devam etmesini talep ediyoruz. Sanıkların verdiği ifadelerin önceki beyanları ile çelişkili olduğu görüldü. Bu kişilerinin tutukluluk halinin devamını talep ederiz.” şeklinde konuştu.

Cenazeleri elbiselerle defneden sorumlular hakkında soruşturma talebi

Kaçan, teknede olduğu belirtilen ve sanıklar arasında yer alan Servet Akbaş’ın cenazesinin bulunmama imkanın olmadığına işaret ederek, “Ailenin ciddi bir arayışını göremedik” dedi. Kaçan, cenazeleri elbiselerle Kimsesizler Mezarlığı’na defneden sorumlular hakkında da soruşturma açılmasını istedi. 

Dosyanın Medeni A.’nın üzerine yıkılmaya çalışıldığı iddiası

Sanık Medeni A’nın avukatı ise, “Kimse insan öldürmek istemez. Müvekkilim 20 saat suda kaldı. Gördüğümüzde simsiyah olmuştu. Hemen nezarete alınıp ifadesi alınmıştır. Bu aşamada verdiği beyanları işleme alınmasını istiyoruz.” dedi. Soruşturmanın sağlıksız yürütüldüğünü savunan sanık avukatı, şu ifadeleri kullandı:

“Asıl failler kimse onlar hakkında soruşturma yürütülmelidir. Bugün Servet A. yaşamış olsaydı gerçek açığa çıkardı. Ölümleri geriye getiremeyiz ama biz yargılamada delillerle hareket etmeliyiz. Medeni A.’nın tekne ehliyeti dahi yok. Yolcu olarak yer alıyor. Dosya onun üzerine yıkılmaya çalışılıyor. Müvekkilim göçmen kaçakçılığı suçuna da hiç bulaşmamıştır. Müvekkilimin tek kusuru teknede yolcu olmasıdır.”

Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini istedi. 

Duruşma ertelendi

Savcılık, sanıkların tutukluluğunun devamını istedi. Mahkeme, savunmaların ardından duruşmaya ara verdi. Mahkeme, sanıkların tutukluluğunun devamına karar vererek, sığınmacıların yakınlarının davaya katılım talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 3 Mayıs’a ertelendi.

MA – VAN