Van’da batan teknede ölen sığınmacı elbiseleriyle defnedildi!

Van Gölü’nde 27 Haziran günü yaşanan tekne faciasında yaşamını yitiren 62 sığınmacıdan İranlı Perzhman Parvızı’nın kimsesizler mezarlığına herhangi bir dini inanca uygun olmayacak şekilde elbiseleriyle defnedildiği ortaya çıktı.

Cenazesini alan aile, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.  

Sığınmacıları taşıyan bir teknenin 27 Haziran günü Van Gölü’nde batması üzerine başlatılan arama ve kurtarma çalışmalarında bu güne dek 2’si çocuk 61 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Haklarında kayıp ihbarı yapılan tekne sahibi Sedat Akbaş’ın da aralarında bulunduğu diğer mültecilerin akıbeti ise hala bilinmiyor. 

28 sığınmacının cenazesi ülkelerine gönderildi

Yaşanan faciadan kısa bir süre sonra İran, Pakistan ve Afganistan uyruklu 28 sığınmacının cenazesi, yapılan kimlik tespitinin ardından ülkelerine gönderildi. Diğer sığınmacıların cenazeleri ise kentteki Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildi. 

Pezhman Parvızı, Van’da sığınmacıların bulunduğu teknenin batması sonucu hayatını kaybetti

Bu cenazelerden bazıları, farklı tarihlerde Van’a gelen aileleri tarafından teslim alındı. Cenazesi alınanlardan biri de İranlı Pezhman Parvızı idi. Parvızı’nın cenazesini almak için ailesi 2 Ekim’de Van’a geldi.

Aile, açılan mezarda çocuklarının elbiseleriyle defnedildiğini gördü

Açılan mezarda çocukları Parvızı’nın üzerindeki elbiseleriyle defnedildiğine tanık olan aile, avukatları aracılığıyla Parvızı’nın ölümünden sorumlu olanlar ve cenazesini elbiseleriyle defneden yetkililer hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulundu

Aile adına avukat Mahmut Kaçan’ın yaptığı suç duyurusu dilekçesinde, faillerin “kasten insan öldürme” suçundan cezalandırılması, olayla doğrudan bağlantılı olanlar tarafından telefon numaraları verilen Ö.A. ve N.D.’nin tutuklanması talep edildi. 

‘Herhangi bir dini inanca uygun olmayacak şekilde defnedenler tespit edilmeli’

Suç duyurusunda Parvızı’yı elbiseleriyle defnedenler hakkında kamu davası açılması talep edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Müteveffanın olay günü bulunduğu şekliyle herhangi bir dini inanca uygun olmayacak şekilde elbiseleri ile defin edilmesi işlemlerinden sorumlu kişilerin tespit edilerek zaman geçirilmeden ifadelerinin alınması gibi soruşturma işlemlerinin usul ve kanun hükümlerine göre geciktirilmeksizin yerine getirilmesine ve haklarında görevi ihmal ettikleri suçlamasıyla kamu davası açılmalı.”

MA – VAN