Vekillerin, dil kurs ücretinin yarısı ‘bütçeden’ ödenecek!

TBMM Yönetimi, yaklaşık 24 bin TL maaş alan milletvekillerinin yabancı dil kursu ödemelerinin yarısının bütçeden karşılanacağını açıkladı.

Karara tepki gösteren HDP Milletvekili Toğrul, “Halkın talepleri karşılanmalıdır, milletvekilinin değil.” dedi.

Birgün Gazetesi’nden Hüseyin Şimşek’in haberine göre; TBMM İnsan Kaynakları Başkanlığı, yaklaşık 24 bin TL maaş alan milletvekillerinin yabancı dil kursu ödemelerine ilişkin duyuru yaptı. Duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“2020 yılı içinde milletvekillerinin katılmak istedikleri yabancı dil kursları için Bütçe Kanunu E Cetveli hükümleri uygulanacaktır. Milletvekilleri, yurt içinde yerli ve yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilen kurslar ile üniversitelerin açmış olduğu dil kurslarına kayıt yaptırabileceklerdir. Yabancı dil kurslarına katılacak milletvekillerinin aylık 447 TL’yi geçmemek şartıyla kurs giderlerinin yüzde 50’si gelir vergisi tevkifatı yapılmaksızın karşılanacaktır” ifadeleri yer aldı.

‘Halkın talepleri karşılanmalıdır’

TBMM İdare Amiri ve HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, yabancı dil kurs ücretleri konusunda önceki gün TBMM Başkanlık Divanı’nda yapılan tartışma ile ilgili şöyle konuştu:

“Orada bu hususun yanlış olduğunu dile getirdim. Milletvekilleri için zorunlu bir ihtiyaç değil. Halk bu kadar sıkıntı çekerken milletvekillerin yabancı dil ücretini eğer gitmeye ihtiyaç duyuyorsa kendi cebinden karşılanması gerekiyor. Bu kötü ekonomik koşullarda, ayrıcalıklı uygulamaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Yanlış buluyoruz. Halkın talepleri karşılanmalıdır, milletvekilinin değil.”

İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi de karara tepki gösterdi. Yurttaşlardan 10 TL bağış istedikten sonra 3 milyon kişinin bağış bedeli olan 30 milyon TL’ye iktidara yakın şarkıcıların konser verdiğini anımsatan Bahşi, “Baştan aşağı kokuşmuş bir düzen içerisinde yaşıyoruz. Yandaş müteahhitlere ve sanatçılara ödenen yüz milyonlarca TL var. Yabancı dil kursu ücreti de buna benziyor. Ülkeye yazık ediyorlar” dedi.