10 Ekim Katliamı davası: Sanık Erman Ekici ‘İnsanlığa karşı suç işlemek’ten yargılanıyor

HABER MERKEZİ – 10 Ekim Ankara Katliamı davasında IŞİD yöneticiliğinden 18 yıl hapis cezası alan Erman Ekici bu kez “İnsanlığa karşı suç işlemek” gerekçesiyle sanık oldu. Ekici, suçlamaları kabul etmeyerek, kurban seçildiğini öne sürerek, avukatların çapraz sorularına yanıt vermedi.

10 Ankara Katliamı davasının 16 firari sanık yönünden tefrik edilen dosyanın 3’üncü duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Duruşma salonunda yoğun güvenlik önlemi alındı. Duruşmaya müşteki avukatlarının yanı sıra Türkiye’nin birçok yerinden gelen mağdur yakınları izleyici olarak katıldı. Duruşmaya daha önceki yargılamada “Örgüt yöneticisi olmak” suçundan hakkında 18 yıl hapis cezası verilen Erman Ekinci, bu defa “İnsanlığa karşı suç işlemek” suçundan sanık olarak getirildi. Sanık Erman Ekici’nin duruşma salonuna getirilmesi sırasında aileler tepki gösterdi.

Duruşmada mahkeme başkanı tarafından davaya katılanların isimleri tek tek okundu. Katliamda kızını ve eşinin kız kardeşini kaybeden Hatice Çevik’in adı da okundu. HDP’li Suruç Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak tutuklanan Hatice Çevik’in ismi okunduğu sırada aileler hep birlikte “Tutuklu” dedi.

‘Ben kurban seçildim’

Duruşma, iddianameden sanık Erman Ekici ile ilgili bölümün okunmasıyla başladı. MA’dan alınan bilgilere göre; Sanık Erman Ekici, “Yunus Durmaz’ın materyalleri ve Yakup Şahin’in ifadesinden yola çıkılarak hakkımda iddianame düzenledi. Şahin ifadesinde hücre evlerinden bahsederken, yetkili kimsenin giremeyeceğini söylüyor. Benim girip, çıktığıma dair görüntü yok. Ben kurban seçildim” iddialarında bulundu.

‘Ebu Talha ben değilim’

DAİŞ’li Yunus Durmaz’ın öldürülmesinin ardından ortaya çıkan belgelere ilişkin soruya sanık Ekici, “Yunus Durmaz beni tanıyan bir kişi ama Yunus Durmaz orada bir isim belirtmemiş. Ebu Talha’yı boş bırakmış. 4 isimden 3’ünün kodu ve gerçek ismi var. Ama Ebu Talha karşısında gerçek isim yok. Orada Ebu Talha geçiyor diye bana suçlama yapılmasını anlamış değilim. Orası neden boş bırakıldı. Beni kullanmış olsaydı oraya Erman Ekici yazardı. Yazışmadan kaynaklı bir isim de olabilir. Ben Ebu Talha’nın kim olduğunu size anlattım. Bu şahıs ben değilim, kabul etmiyorum.” Dedi.

Sanık avukatların sorularını yanıtlamadı

 Yunus Durmaz ile 2013 yılından itibaren hiç görüşmediğini söyleyen sanık Ekici, “Türkiye tarihinde hiç kimseye açılmamış bir dava bana açıldı. Kurban edilmekten başka bir şey yapmadım. Yunus Durmaz’ı tanıdığımı ilk mahkemede söyledim. Düne kadar sizin yanınızda oturan insanlar da yargılandı. Cumhurbaşkanı bile yanıldığını söylüyor ben ne yapayım, yanılmış olamaz mıyım? Nerden bileyim eylem yapacak” dedi. Duruşma çapraz sorgulama ile devam etti. Sanık Ekici, avukatlara yanıt vermeyeceğini söyledi. Avukatların sorularını yanıtsız bıraktı.

Avukatlar, sanık Ekici’ye şu soruları sordu:  “Genç Ensar Derneği’ne gitme sıklığın, oradaki faaliyetlerin nelerdir? Elazığ örgütlenmesindeki payın nedir? Ahmet Güneş ile ilişkin nedir? Yakup Karaoğlu ile görev paylaşımın nedir? Ağrı’dan İran’a gitmişsin, oradan Afganistan’a geçtin mi? Dönüşünü hangi sınır kapısından yaptın? Bu sürecin hem Türkiye içerisindeki IŞİD yapılanmasında yer alıyorsun. Ebu Talha diye uyduruyorsun dediğin senin teşhisin yapıldı. IŞİD üyelerinin hangi evlerde kalacağını IŞİD hiyerarşisi içerisinde nerde tanımlarsın? Sınır geçişlerinde Antep’e diğer illerden gelen kişilerin karşılanması ve gönderilmesine ilişkin İlhami Balı ile görüşmelerin var. Kim yardımcı oluyordu size? Yaralı IŞİD’lilerin tedavi edilmesi için olanak sağlayan kişi ve kurumlar kimlerdi?” Duruşma avukatların sorularıyla devam ediyor.  

Fotoğraf:MA

Aileler duruşma öncesi açıklama yaptı

Duruşma öncesi 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Dernek Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, Türkiye yargılama tarihinde ilk defa ‘insanlığa karşı suç’ tanımlamasıyla bir yargılanmanın gerçekleşeceğine dikkat çekerek, ilk defa da duruşmada bir sanık göreceklerini belirtti. 16 firari sanığın yargılandığı dosyada şimdiye kadar hiçbir ilerleme kaydedilmediğine vurgu yapan Coşkun, “Başından beri söyledik söylemeye devam edeceğiz. Bugün bu duruşma çok önemli bütün emek demokrasi güçlerini sürecek bu yargılamaya desteklerini talep ediyoruz” dedi.

Görevden alınan Suruç Belediye Eşbaşkanı Çevik’in tutuklanmasına tepki

Katliamda kızını kaybeden ve yaralı kurtulan Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik’in tutuklandığını hatırlatan Coşkun, “Yapılan bu tutuklama karşısında sadece öfkeliyiz diyoruz. Öfkemiz daha da büyüdü. Hatice Çevik ve 10 Ekim aileleri yalnız değildir” diye belirtti. Coşkun ayrıca, ‘10 Ekim Emek Barış Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi’ yarışmasının da haftaya başlayacağı bilgisini paylaştı. Açıklamanın ardından “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganını atan aileler, duruşmayı izlemek üzere mahkeme salonuna geçti.