Kars’ta Kerbela anmasında binlerce kişi vücutlarına zincir vurdu

Kars’ta Kerbela anması için yapılan yürüyüşte Atatürk ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyan binlerce kişi, mersiyeler eşliğinde sine dövüp, vücutlarına zincir vurdu.

Kars’ta, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’da katledilmesinin yıl dönümü dolayısıyla anma programı düzenleniyor. Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin, muharrem ayının 10’uncu günü olan Aşure Günü’nde katledilmeleri nedeniyle bugün, “matem günü” olarak görülüyor ve Kerbela’da yaşamını yitirenler bugün düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Bu kapsamda Kars’ta düzenlenen etkinlikte, Işıklı ve diğer camilerde toplanan vatandaşlar, daha sonra Hazreti Ali Çarşı Camisi önünde bir araya geldi. Ellerinde Türk bayrağı ile Atatürk ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyan binlerce kişi, buradan yürüyüşe başladı.

Kadınlar Zülfikar kılıçlarıyla yürüyüşe katıldı

Gruptakiler, Faikbey Caddesi’nden Merkez Ehlibeyt Camisi önüne kadar mersiyeler eşliğinde sine dövüp, vücutlarına zincir vurdu. Okunan mersiyelerde bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Siyah elbise giyen kadınlar, ellerinde zülfikar kılıçlarıyla yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşte çocukların taşıdığı, üzerinde “Hazreti Ali Asger (A.S)” yazan sembolik tabut dikkati çekti.

Kaynak: AA