15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 15 ilde 4 gün sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle, yeni tip koronavirüsle mücadelede tedbir amacıyla 16-17-18-19  Mayıs tarihlerinde 15 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Sokağa çıkma kısıtlaması, Konya, Manisa, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Samsun,  Kayseri, Van büyükşehirleri ile   Zonguldak ilinde uygulanıyor.

Bazı illerde sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı saat 00.00’dan itibaren polisler tarafından belirlenen trafik noktalarında uygulama kontrol edildi.

16-17 Mayıs günleri market, bakkal, manav açık olacak

16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler kapalı olacak. 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri ise marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Vatandaşlar, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek.

Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Lokantalar evlere paket servisi için açık olabilecek

Kısıtlama süresince sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri açık olabilecek.

Kısıtlama süresince ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek.