Amed Şehir Tiyatrosu’ndan yeni sahne için kampanya

Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, “Yeni Sahne Projesi” kapsamında inşaatını başlattıkları yeni kültür sanat mekanının tamamlanabilmesi için kampanya başlattı. Tiyatro oyuncuları kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Amed Şehir Tiyatrosu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’na bağlı 15 tiyatro oyuncusu 2016 yılında belediyeye atanan kayyım tarafından sözleşmelerinin feshedilmesinin ardından kendi çabalarıyla oyunlarını sahnelemeye devam etti. 2017 yılının Şubat ayında kendi çabaları ile 82 kişilik Amed Şehir Tiyatrosu’nu kuran oyuncular, çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

Her hafta oyun sahnelendi

Tiyatro oyuncuları, 3 yılda her hafta sonu 2 Kürtçe oyun sahneledi. Yine İstanbul, Ankara, Van ve Batman’dan gelen Türkçe ve Kürtçe alternatif tiyatro gruplarıyla sahnelerini paylaştı. Her biri 9 gün süren 3 tiyatro festivali düzenleyen oyuncular, festival kapsamında tiyatro dışında özel film gösterimleri, söyleşiler, workshoplar, dinletiler ve sergiler organize etti.

540 metre karelik alan kiralandı

Oyuncular, oluşan yoğun seyirci talebinin var olan tiyatro sahnesi tarafından karşılanmaması üzerine daha büyük bir kültür sanat mekanına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Oyuncular, kendi çabaları ile 540 metre kare kullanım alanı olan bir mekan kiraladı. Mekanı dönüştürmek için “Yeni Sahne Projesi” hazırlayan oyuncular, mekanın mekanın inşaatını başlattı.

Kendi ekonomik olanaklarıyla projeyi tamamlamalarının güç olduğunu belirten oyuncular, internet üzerinden kampanya başlattı. Oyuncular, “Sizlerin de katkılarıyla projemizi gerçekleştirebilirsek, Diyarbakır’da kültür sanat mekanlarına ulaşamayan sanatçılar için hem salon alternatifi yaratmış olacağız hem de daha çok seyirciyle buluşmalarımızı sağlayacağız.” dedi.

İnşaatına başlanan mekanda; 160 kişilik tiyatro ve sinema salonu, 70 metrekarelik sahne, aynı salonun hareketli duvarı açıldığında 200 kişilik konser alanı, 75 metrekarelik sergi ve 45 metrekarelik workshop alanı yer alması planlandı.