18 yılda rezerv miktarı petrolde 241 milyon varil, doğalgazda 406,7 milyar metreküpe ulaştı

CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, 2002’den bu yana doğalgaz ve petrol araştırması için bin 416 kuyu açıldığını, toplam rezerv miktarının petrol için 241 milyon varil, doğal gaz için ise 406,7 milyar metreküp olduğunu bildirdi.

Gürer, petrol rezervlerinin üretimine yönelik çalışmaların yapılmadığına vurgu yaparak, “Bakanın hala umudunu koruyor olması hangi veriye dayanıyor, eğer varsa neden çalışma yapılmıyor?” diye sordu. 

Fotoğraf: AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, 2002 yılından bu yana sürdürülen petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin verdiği soru önergesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yanıtladı.

‘Bin 416 kuyu açıldı’

Bakan Dönmez,Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 2002-2020 yılı Ekim ayı sonu itibariyle petrol ve doğal gaz araştırması için bin 416 kuyu açıldığını bildirdi.

‘Petrol sahaları için toplam rezerv miktarı 241 milyon varil’

Bu süre içerisinde birçok petrol ve doğal gaz keşfi yapıldığını belirten Dönmez, petrol sahaları için toplam rezerv miktarının 241 milyon varil, doğal gaz sahaları için ise toplam rezerv miktarının ise 406,7 milyar metreküp olduğunu ifade etti.

‘Ham petrol üretimi ağırlıklı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde’

Türkiye’de petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin, kara alanlarında ve deniz alanlarında yürütüldüğünü anlatan Dönmez, şunları aktardı:

“Bu faaliyetler kara alanlarında Güneydoğu Anadolu ve Trakya Bölgelerinde, deniz alanlarında ise Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde sürdürülmektedir. Kara alanlarında; ham petrol üretimi ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, doğal gaz üretimi ise Trakya Bölgesindeki sahalarda gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, Sakarya doğal gaz sahasının üretime alınması ile Karadeniz deniz alanından da üretime başlanacaktır.”

‘Trakya havzasında 10 milyar metreküp üzerinde doğal gaz üretimi gerçekleştirildi’

Dönmez, Trakya havzasından 10 milyar metreküpün üzerinde doğal gaz üretimi ve toplamda da yaklaşık 4 milyon varil petrol üretimin gerçekleştirildiğini belirterek, “Petrol ve gaz ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Niğde-Bor sahasında 2007 yılında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından Badak-1 kuyusu açıldığını belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Kuyuda petrol emaresi görülmesi üzerine, TPAO tarafından 2 adet kuyu sondajı gerçekleştirilmiş ve bir kuyu sondajı planlanmış olup sondaj sonrası elde edilecek verilere bağlı olarak sahaya ilişkin değerlendirmelere devam edilecektir.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

Gürer: 13 yıl önce bulunduğu iddia edilen rezervle ilgili hiçbir çalışma yapılmadı

Bakan Dönmez’in yanıtını değerlendiren Gürer, Türkiye’nin farklı bölgelerinde özellikle seçim dönemlerinde “Petrol rezervi bulundu” yönünde resmi açıklamalar yapıldığını anımsatarak, şunları ifade etti:

“Seçim bölgem olan Niğde’de son 18 yılda 5-6 kez petrol rezervi bulunduğuna dair resmi kanyaklardan açıklama yapıldı. Bor ilçesine bağlı Badak köyünde 13 yıl önce bulunduğu iddia edilen rezervle ilgili bugüne kadar hiçbir çalışma yapılmadığı, üretime yönelik bir girişimde bulunulmadığı Sayın Bakan’ın açıklamalarından anlaşılıyor.”

‘Petrol rezervlerinin üretimine yönelik çalışmalar neden yapılmıyor?’

“Gerçekten ülkemizde petrol rezervleri var ise bunların bir an önce üretimine yönelik çalışmalar neden yapılmıyor? “ diye soran Gürer, TPOA Genel Müdürü, “Badak köyü’nde petrol kayacına rastlandı ancak işletilmesi olası olmayan kuyuyu ben kapattım” dediğini aktardı. Gürer. “Bakanın hala umudunu koruyor olması hangi veriye dayanıyor, eğer varsa neden çalışma yapılmıyor?” diye sordu. 

Yeni1Mecra