22 kadın vekilden Bakan Selçuk’a tek soru: Şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız?

HDP’li 22 kadın milletvekili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’a “Bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız? A) Vicdan B) İstanbul Sözleşmesi” diye sordu.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı HDP’li 22 kadın milletvekili tarafından TBMM gündemine taşındı. TBMM’ye verilen soru önergesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istendi.

Önergenin gerekçesinde, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesine dönük kadın haklarını en kapsamlı şekilde savunan ve Türkiye’nin de ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile tek taraflı geri çekilme kararı alındığı hatırlatıldı.

‘Karar büyük tepkiyle karşılandı’

Kadına yönelik her türlü şiddet karşısında kapsamlı politikaları içeren ve bunun uygulanmasını zaruri kılan bu sözleşmeden geri çekilme kararının kadınlar tarafından büyük bir tepkiyle karşılandığına vurgu yapılan önergede, şu ifadeler yer aldı:

“Kadın mücadelesi yürüten kurumlar, dernekler, platformlar İstanbul Sözleşmesinden geri çekilme kararını; kadın kazanımlarına bir saldırı olduğunu bu kararın zaten var olan kadın katliamlarını, kadına yönelik şiddetin daha da artacağını belirterek karşı çıkmış ve alanlarda meydanlarda tepkilerini dile getirmişlerdir. Türkiye’de her gün en az 3 kadın katledilirken, kadınların evde, işyerlerinde, kamusal alanda her türlü erkek şiddetine, mobinge, emek sömürüsüne ve ayrımcılığa maruz kalması, adliye koridorlarında erkek yargı anlayışı ile karşı karşıya kalıp savunmasız bırakılması sözleşmeden geri çekilmesine dönük verilen tepkileri haklı kılmaktadır.”

Bakan Selçuk’a iki seçenekli tek soru

Önergede, yine bizzat Cumhurbaşkanı tarafından hâkimlere, kadına yönelik şiddet davalarında “kanuna göre değil vicdanınıza göre karar verin” talimatları verilerek kadınların yasal güvenceden mahrum bırakılmak istenmesinin de İstanbul Sözleşmesi kararına yönelik tepkilerin yerinde olduğunu gösterdiği kaydedildi. Önergede, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle iki seçenekli tek soru şöyle:

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve bir kadın olarak siz şiddete uğradığınızda kendinizi ne ile savunacaksınız? A) Vicdan B) İstanbul Sözleşmesi

Soru önergesi veren milletvekillerinin isimleri ise şu şekilde: Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Ayşe Sürücü, Dersim Dağ, Dilan Dirayet Taşdemir, Dilşat Canbaz Kaya, Ebru Günay, Fatma Kurtulan, Feleknas Uca, Filiz Kerestecioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüda Kaya, Muazzez Orhan, Nuran İmir, Oya Ersoy, Pero Dündar, Remziye Tosun, Semra Güzel, Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Tülay Hatimoğulları, Züleyha Gülüm.

Yeni1Mecra