3 aylık asker Mustafa Araz’ın şüpheli ölümü ve işkence iddiaları Meclis’te

HDP Milletvekili Koçyiğit, 3 aylık asker Mustafa Araz’ın şüpheli ölümü ve işkence iddialarıyla ilgili Bakan Akar’a “Soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma ne aşamadadır?” diye sordu.

Mustafa Araz Fotoğraf: MA

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, 3 aylık asker Mustafa Araz’ın “şüpheli ölüm” olayını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu. Meclise soru önergesi veren Koçyiğit, gerekçede Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’nde 1’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı Hava Savunma Füze Komutanlığı’nda askerlik yapan Kars Kağızmanlı Mustafa Araz’ın “intihar etti” denilerek şüpheli bir şekilde ölü bulunduğunu belirtti.

’10 Mayıs’ta ailesiyle görüştü 12 Mayıs’ta öldü haberi bildirildi’

Üç aylık asker olan Araz’ın en son 10 Mayıs’ta ailesi ile telefonla görüştüğünü aktaran Koçyiğit, “12 Mayıs’ta ise Araz’ın ailesine, oğullarının öldüğü haberi bildirilmiştir.” dedi.

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit

‘Vücudunda işkence izleri vardı’

Otopsi işlemi sonrası çocuklarının cansız bedenini gören Araz ailesinin acısının bir kat daha arttığına vurgu yapan Koçyiğit, şunları aktardı:

“Çünkü Mustafa Araz’ın vücudunda işkence izleri vardı. Baba Araz; ‘Mustafa’nın bileklerinde, bağlama izi vardı. Yüzünün her tarafında morluklar vardı. Çenesinde derin bir yarık vardı. Yine sırtında aşırı morluklar vardı. Oğlum intihar edecek biri değildi. Oğlumun, işkence sonucu öldürüldüğünü düşünüyorum. Tek beklentim, olayın tüm yönleri ile soruşturulması’ diyerek oğlunun şüpheli ölümüne dikkat çekmiştir.”

Babaeski Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu

Araz ailesinin avukatı Babaeski Cumhuriyet Başsavcılığı’na, “kasten öldürme”, “işkence” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla başvuruda bulunduklarını aktardığını belirten Koçyiğit, “Avukat askeri yetkililerin verdikleri ifadelerin çelişkili olduğunu, 15 metre yükseklikten atlayarak intihar eden kişinin, duvarın dibine yapışık bir biçimde düşmesinin temel fizik kurallarına aykırı olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştur.” diye kaydetti.

‘Araz ailesi etkin soruşturma yapılamayacağından endişe ediyor’

Araz ailesinin etkin bir soruşturmanın yapılamayacağından endişe ettiğine vurgu yapan Koçyiğit, şunları aktardı:

“Araz ailesi ve avukatları suç duyurusunda bulunmak için Babaeski ilçesine savcı dilekçeyi sunmak ve görgü tanıkları ile görüşmek için gittiklerinde ise, askerler tarafından adım adım takip edildiklerini, Tuğgeneral Ercan İlhan adındaki askeri yetkilinin savcı ile yapılan görüşmeye dahi katıldığını, bu durumun bile soruşturmanın selameti açısından endişe verici olduğunu ifade etmişlerdir.” Koçyiğit’in önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

  • Kars Kağızmanlı Mustafa Araz şüpheli ölümü ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadır?
  • Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan kaç kişi vardır? Bu kişiler kimlerdir? Mustafa Araz cinayeti ile ilgili neler anlatmışlardır?
  • Şüpheli şekilde ölen oğlunun otopsisine katılan baba Araz’ın oğlunun vücudunda işkence izleri olduğu yönündeki iddiaları araştırılmış mıdır? Mustafa Araz’a işkence yapıldığı doğru mudur?
  • 15 metre yükseklikten atlayarak intihar ettiği iddia edilen Mustafa Araz’ın cenazesinin duvar dibinde ve sırt üstü olarak bulunmasının bir izahatı var mıdır? Fizik kurallarına aykırı olan bu “intihar” olayının arkasında cinayet şüphesi araştırılmakta mıdır?
  • Olay yeri çevresi ile ilgili kamera kayıtları incelenmiş midir? İncelenmişse hangi bulgulara ulaşılmıştır?
  • Suç duyurusunda bulunmak için Babaeski ilçesine gelen Araz ailesinin ve avukatlarının askerler tarafından takip edilmesinin nedeni nedir? Tuğgeneral Ercan İlhan adındaki askeri yetkili kimdir? Ailenin savcılık ifadesinde neden bulunmuştur? Bu şahsın Mustafa Araz cinayetiyle bir ilgisi var mıdır? Bu şahsın ifadesine başvurulmuş mudur?
  • Şüpheli bir şekilde ölen Mustafa Araz’ın askerliğini yaptığı 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda bir askere yönelik kötü muamele ve hakaret videosu sosyal medyaya yansımıştır. Konuyla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa bu muameleyi yapanlara hangi cezai işlem uygulanmıştır?
  • Bakanlığınızın yaşanan şüpheli asker ölümlerini araştırmak ve bu tür ölümleri önlemek için bir çalışması var mıdır?
  • TSK içinde artan şüpheli asker ölümleriyle ilgili bakanlığınızın kamuoyuna bir açıklaması olacak mı? Şüpheli asker ölümleriyle ilgili Bakanlığınız sorumluluğu yok mudur? Bu ölümlerden sorumlu makam olarak Milli Savunma Bakanlığı’ndan istifa etmeyi düşünüyor musunuz?