Aydemir: Binlerce engelli yurttaşın yaşadığı Bingöl’de engelli lavabosu yok!

HDP Milletvekili Erdal Aydemir, 24 binden fazla engelli yurttaşın yaşadığı Bingöl’ün hiçbir bölgesinde engelli lavabosu bulunmadığını belirterek, Bakan Selçuk’a “Engellilerin toplu taşıma, yol, kaldırım, lavabo, park ve sosyal alanlara erişilebilirliği sağlanacak mıdır?” diye sordu.

Fotoğraf: AA

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, engelli yurttaşların sorunlarına ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Aydemir, önergenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yazılı olarak yanıtlamasını istedi.

Aydemir, önergenin gerekçesinde, Türkiye nüfusunun yaklaşık 12 milyonunu oluşturan engelli yurttaşların maruz kaldıkları sıkıntı ve ayrımcılığın sürekli olarak dile getirildiğini ancak duyarlı birkaç söylem dışında somut adım atılmadığının görüldüğünü kaydetti.

‘Bingöl’de engelli lavabosu bulunmuyor’

Seçildiği il olan Bingöl’de 2018 TÜİK verilerine göre 24 binin üzerinde engelli yurttaşın bulunduğunu söyleyen Aydemir, şunları ifade etti:

“Sıkıntılarını dile getirirken bile zorluk yaşayan engelli yurttaşlarımız Bingöl şehir merkezi dahil, şehrin hiçbir bölgesinde bulunmayan engelli lavabosu için kilometrelerce yol gitmek zorunda kalmaktadır. Yine yürüme alanlarında ciddi yetersizlikler ve sıkıntılar söz konusudur. Eğitim, sağlık ve istihdam alanında, toplu taşıma araçlarında ve özellikle halk otobüslerinde yaşadıkları sıkıntılar gözle görülür niteliktedir.”

‘Covid-19 test ve aşısı ücretsiz olmalı’

Covid-19 pandemisinin tırmanışa geçtiği bu günlerde engellilerin yaşadığı toplumsal, ekonomik sıkıntıların daha da arttığına vurgu yapan Aydemir, “Covid-19 test ve aşısı konusunda ayrıcalık gösterilmeli, ücretsiz olması sağlanmalıdır.” dedi. Aydemir, yaşanan sorunlar ve yetersizliklerin birçok defa gündeme getirilmesine rağmen somut adımın atılmadığını belirterek, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1-) Covid-19 aşısı ve testi engellilere ücretsiz olarak sağlanacak mı ve engellilere öncelik sağlanacak mıdır?

2-) İşsiz engelliler için istihdam programı düzenlenip hayata geçirilecek midir?

3-) Engellilerimiz toplu taşıma, yol, kaldırım, lavabo, park ve sosyal alanlara erişilebilirliği sağlanacak mıdır?

4-) Bingöl ilinde engelli bireylerimizin maruz kaldıkları bu ciddi sıkıntıların giderilmesi için çalışmanız olacak mıdır?

Yeni1Mecra