39 sığınmacı Yunanistan denilerek Aydın’a bırakıldı

İnsan kaçakçıları tarafından Yunanistan’a götürülecekleri vaadiyle yola çıkarılan 39 sığınmacı Aydın’ın Germencik ilçesine bırakıldı.

İstanbul’dan otobüse bindirilen 37’si Afganistan, 2’si Nijerya uyruklu sığınmacılar, Yunanistan’a gitmek üzere yola çıktı. İnsan kaçakçıları bir süre sonra Yunanistan’a yaklaştıklarını söyleyerek, otobüsteki sığınmacıları Aydın’ın Germencik ilçesi Turanlar Mahallesi’nde bıraktıktan sonra kaçtı.

2 gün aç kaldılar

Durumun bildirilmesi üzerine bölgeye giden ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri sığınmacıları yakaladı. 2 gündür aç olduklarını söyleyen sığınmacılara yemek verildi.

‘Paralarımızı da aldılar’

Yunanistan’a gitmek için otobüse bindiklerini söyleyen bir sığınmacı, “Yunanistan’a geçeceğiz diye geldik. Bizi Germencik’e bıraktılar. Paralarımızı da aldılar. Burada kaldık. Bizleri mağdur ettiler. Çünkü biz İstanbul’dan Yunanistan’a gideceğiz diye onlarla anlaştık, yola çıktık.” dedi.

Germencik Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen sığınmacılar, daha sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi. Kaçan şüphelileri yakalamak için çalışma başlatıldığı belirtildi.

AA – AYDIN