5 yaşındaki Efe’nin ölümüne sebep olan polisin yargılandığı dava ertelendi

Diyarbakır’da zırhlı araçla çarptığı Efe Tektekin’in (5) ölümüne sebep olan polis memuru İ.A., aracın kameralarının bozuk olduğunu iddia etti.

Tektekin ailesinin avukatı Çınar, soruşturma kapsamında araç kaydı, sanığın ehliyeti, görüntü kaydı gibi taleplerinin halen yerine getirilmediğine dikkat çekerek, “Deliller hem karartıldı hem de toplanmadı.” dedi.

Efe Tektekin

Diyarbakır’da 11 Eylül 2019’da karşıdan karşıya geçmeye çalışan Efe Tektekin’i (5) zırhlı araçla çarparak ölümüne sebep olan polis memuru İ.A.’nın yargılanmasına devam edildi. İ.A.’nın “taksirle ölüme neden olma” suçundan Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü.

Duruşma salonuna sanık polis İ.A. ve avukatı, polis koruması eşliğinde geldi. Duruşmada Efe Tektekin’in annesi Nazime ve babası Ahmet ile avukatı Sedat Çınar da hazır bulundu.

Tektekin: Araçta kaza görüntülerini izledim

Duruşmada söz alan baba Ahmet Tektekin, olayı duyduktan hemen sonra olay yerine gittiğini belirterek, şunları aktardı:

“Polisler beni kazayı yapan zırhlı araca bindirdi. Polislerin kaza anını gösteren görüntüleri izlediğini gördüm ve bayıldım. Daha sonra aynı zırhlı araçla beni hastaneye götürdüler.” Anne Tektekin de sanıktan şikayetçi olduğunu ve davaya katılma talebinin olduğunu söyledi. 

Sanık polis İ.A.: Kamera çalışmıyordu

Sanık İ.A., baba Tektekin’in beyanlarını kabul etmeyerek, 2017’den beri kullandığı zırhlı aracın kamera sisteminin çalışmadığını iddia etti. Zırhlı araçta silah bulunması sebebiyle bir sivilin araca bindirilmesinin imkansız olduğunu ileri süren sanık İ.A., olaydan sonra ambulans gelene kadar 45 dakika olay yerinde beklediğini söyledi. 

Sanığın ambulansın olay yerine geldiği şeklindeki ifadesine tepki gösteren baba Tektekin, “‘Ambulansı bekledim’ diyor, arkadaşım oğlumu zırhlı aracın altından çekerek taksisi ile hastaneye götürdü. Ambulans ne zaman nasıl geldi?” diye sordu. 

Avukat Çınar: Deliller karartıldı

Soruşturma kapsamında araç kaydı, sanığın ehliyeti, görüntü kaydı gibi taleplerinin halen yerine getirilmediğini hatırlatan Tektekin ailesinin avukatı Sedat Çınar, “Deliller hem karartıldı hem de toplanmadı. İşaret ettiğimiz delillerin tek tek dosya arasına alınmasını talep ediyorum. Tanıklarımız var, onlarında dinlenilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sanığın duruşmalardan vareste tutulması talebi

Sanık avukatı ise müvekkilinin bilirkişi raporunda tali kusurlu gösterilmesine karşın kusursuz olduğunu ileri sürdü. Sanığın Elazığ’ın Sivrice İlçesinde görevine devam ettiğini aktaran avukatı, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Sanık avukatı ayrıca müvekkiline ait hafif zırhlı araç kullanma sertifikasını da mahkemeye sundu.

Sanığı duruşmalardan vareste tutan mahkeme, varsa araç içinde bulunan görüntü kayıtları, MOBESE kayıtlarının dosya arasına alınmasına karar vererek, duruşmayı 12 Ocak’a erteledi. 

MA – DİYARBAKIR