53 maden işçisi karantinaya alındı, 5’i pozitif çıktı

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, çalışan 5 maden işçisinin test sonucunun pozitif çıktığını, 53 işçinin de karantinaya alındığını duyurdu.

Kaynak: MA

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu ve Karadon Müesseseleri’nde çalışan 5 maden işçisinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

Yeşil, testlerde 5 maden işçisinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını ifade ederek 53 işçinin karantinaya alındığı aktardı.

Herkesin kendi önlemini alması gerektiğini belirten Yeşil, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs’ün ikinci dalgaları tabir ettiğimiz vakalar artmaya başladı. Kozlu’da iki arkadaşımızın, Karadon’da üç arkadaşımızın test sonuçları pozitif geldi.

Karadon’da filyasyon ekibinin yaptığı çalışma ile beraber 13 arkadaşımızı karantinaya aldılar, arkasından da temas ettiği tespit edilen toplamda 35 kişi karantinada.

Kozlu’da iki arkadaşımız da tespit edilmiş son sayı en son 16 idi, bu sabah öğrendik iki pozitif arkadaşımızla beraber pozitif sayımız 18 oldu. Karantinadaki toplam sayımız 53 oldu. Temennimiz bunların yaşanmaması ama gördüğünüz gibi önlemler aslında çok basit; maske, sosyal mesafe, hijyen koşullarına uymak ve kalabalık alanlardan uzak durmak.

Asıl korunma yolları tabii, bizim madencilik sektörü zor bir sektör. Temasının çok olduğu yoğun işin olduğu ve toplu iş yerlerinin topluca gelip çıkıldığı iş yerleri bunlar.

Bu anlamda da dikkat etmemiz gerekiyor arkadaşlarımızla her fırsatta söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Hükümetin aldığı bir önlem yok!

Üretimin devam ettiğini ifade eden Yeşil, “Sonuçta iş hayatımızı devam ediyor yer altındaki bu taş kömürünü yeryüzüne çıkarmak zorundayız. Şu an için hükümetin aldığı böyle bir önlem yok ve bizler takip ediyoruz, gerekli açıklamaları gerekli yerlerde yapıyoruz.

Bize düşen görevleri de yerine getirmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımız tabi biraz tereddütteler ama şu an için hükümetin bununla ilgili almış olduğu bir karar yok biz de takip ediyoruz” dedi. 

Kaynak: MA