54 senatörden Biden’a: Erdoğan’a insan hakları konusunda baskı yapın

ABD’den 54 senatör Joe Biden’a gönderdiği mektupta, Türkiye’yi insan hakları konusunda sicilini iyileştirmesi için baskı yapma çağrısında bulundu. 

Senatörler, Biden’in Türkiye’ye insan hakları konusundaki sicilini iyileştirmesi için baskı yapma çağrısında bulundu. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 54 Senatör, ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye ile ilgili mektup gönderdi. Senatörler, Biden’in Türkiye’ye insan hakları konusundaki sicilini iyileştirmesi için baskı yapma çağrısında bulundu. 

Mektupta AKP’li ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın Türkiye’yi giderek otoriterleşen bir rotaya soktuğunu belirtilerek, “Erdoğan, sistematik olarak ülkedeki muhalefeti ötekileştirdi, eleştirel medya kuruluşlarını susturdu veya asimile etti, bağımsız hakimlerden kurtularak onların yerine partisine yakın isimleri atadı ve birçok gazeteciyi hapse attı” ifadeleri kullanıldı. Mektupta, Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre, Türkiye’nin Çin’den sonra en çok gazetecinin cezaevinde tutulduğu ülke olduğuna ve “2020 Freedom in the World” Raporu’nda Türkiye’nin “özgür olmayan ülke” klasmanında bulunduğuna dikkat çekildi.  

‘Erdoğan politikası kavgacı bir hal aldı’

Senatörler, gönderdikleri mektubun devamında şu ifadelere yer verdi: “Erdoğan’ın dış politikasının zamanla daha agresif ve kavgacı hale geldi. Geçen yıllarda o (Erdoğan) Suriye’de ABD’nin desteklediği ve IŞİD’le savaşan Kürtlere saldırdı, ABD teknolojisiyle uyumlu olmadığı konusunda uyarılmasına rağmen Rus hava savunma sistemleri aldı, Azerbaycan’ı Ermenistan’la bölgesel anlaşmazlığını çözmesi için şiddet kullanmaya teşvik etti. Türkiye dünyanın önemli bir bölgesinde yer alan önemli bir müttefik, biz de bu mektubu bu yüzden yazıyoruz. Bizce ABD müttefiklerinin standartları daha yüksek olmalı ve demokratik gerileme ile insan hakları konusunda onlarla açık bir şekilde konuşulmalı. Size Erdoğan ve hükûmetine ülkedeki ve yurtdışındaki muhalefete uygulanan baskıya son verme, siyasi tutukluları ve düşünce mahkumlarını serbest bırakma ve otoriter rotadan dönme vurgusu yapmanız için çağrıda bulunuyoruz.”

MA