81 ilde 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Arife günü ve Ramazan Bayramı boyunca 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Bugün market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 10.00-17.00 saatlerinde açık olacak.

65 yaş üzeri vatandaşlar bayramın birinci günü sokağa çıkabilecek.

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında daha önce sadece büyükşehirler ile Zonguldak ilinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ilk kez 81 ilde uygulanmaya başlandı. Arife günü ve Ramazan Bayramı boyunca 23-24-25 ve 26 Mayıs tarihleri arasında istisnalar hariç tüm vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı.

Gece yarısı saat 00.00’da başlayan kısıtlamayla birlikte şehirlerin en işlek cadde ve sokakları sessizliğe büründü. Polis ekipleri tarafından oluşturulan kontrol noktalarında kısıtlamaya uymayanlar hakkında işlem yapıldı. Kısıtlama süresince polis kontrolleri devam edecek.

Arife günü market, bakkal, manav açık olacak

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre; 81 ilde uygulanacak 4 günlük kısıtlamada, arife günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 10.00-17.00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek. Aynı saatler arasında evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Bayram günleri market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ile online satış yapan yerler kapalı olacak.

Fırınlar 23-26 Mayıs’ta faaliyet gösterebilecek

23-26 Mayıs’ta ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek.

Belirlenecek sınırlı sayıda akaryakıt istasyonu, lastik tamircisi ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri 23-26 Mayıs’ta faaliyet gösterebilecek.

65 yaş üzeri vatandaşlar bayramın ilk günü sokağa çıkabilecek

Bayramın birinci günü 14.00-20.00 saatlerinde yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak şartıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri ile dışarı çıkabilecek.

Zorunlu kamu hizmetleri sürdüren iş yerleri açık olacak

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23-26 Mayıs’ta sağlık malzemelerinin üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetler yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT) açık olacak.

İstisna kapsamında tutulan bazı çalışanlar ise şöyle; Demir-çelik, cam, ferrokrom sektörlerinde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar, yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezlerinin çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla), bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar, küçükbaş-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler.

Kararlara uymayanlar hakkında işlem yapılacak

Alınan kararlara uymayanlar hakkında idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.