Meteoroloji 74 il için ‘sarı’ uyarı verdi!

Meteoroloji, 74 ile için ‘sarı’ uyarı verdi, buna göre Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize dışındaki illerde sıcak hava vatandaşları bunaltacak.

Yaz aylarında hava sıcaklıkları tahminlerin üzerine çıktı

Yetkililer, güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatlerde vatandaşları dışarıya çıkmama konusunda uyardı. İşte bugün dahil 5 günlük hava durumu tahminleri.

Meteoroloji, 74 ile için ‘sarı’ uyarı verdi, buna göre Zonguldak, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize dışındaki iller için geçerli olan uyarıda hava sıcaklarının yükseleceğini belirtildi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarı yaptığı 74 il şu şekilde:

“Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu.

Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir.

Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu.

Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir.

Niğde, Sakarya, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman.

Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce.”

Bu saatlere dikkat!

Meteoroloji’nin son duyurusuna göre, hafta sonu Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının artarak Karadeniz’e kıyı illerde mevsim normallerinin 2 ila 3 derece, diğer yerlerde 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Türkiye’nin kuzeydoğu kesimleri dışında genellikle yağış beklenmediği duyurulurken, sıcak hava dalgasından dolayı güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. 

Haritalarla tahmin şu şekilde:

Kaynak: Meteoroloji