Gazeteciler Sendikası tehditlerle ilgili suç duyurusunda bulundu

Türkiye Gazeteciler Sendikası, gazeteciler Burcu Karakaş ve Hayri Demir’in aynı kişi veya kişilerce tehdit edilmesini yargıya taşıdı.

Burcu Karakaş – Hayri Demir

Geçtiğimiz günlerde (jitem.turkeyy) isimli hesaptan tehdit mesajları alan Hayri Demir, konuyu sosyal medya’da duyurmuştu. Ardından aynı hesap üzerinden tehdit mesajları aldığını gazeteci Burcu Karakaş da kişisel hesabından paylaştı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası da tehdit mesajlarıyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Sendika’nın resmi twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Meslektaşlarımız @Burcuas ve @HayriDemir_‘e JİTEM adıyla ölüm tehdidi gönderen kişi ya da kişilerin bulunması ve haklarında işlem yapılması için suç duyurusunda bulunduk. Gazeteciler sahipsiz değil!”

‘Ölüm seni bulacak’ mesajı

İlk olarak gazeteci Hayri Demir, kişisel Twitter hesabından tehdit edildiğini duyurmuş ve mesajların ekran görüntülerini paylaşmıştı.

Hayri Demir, kişisel twitter hesabından yaptığı paylaşımda ‘Dün, ‘derin devlet’ Bodrum’da hatıra fotoğrafı çektirmişti. Bugünse bir sosyal medya kullanıcısından JİTEM imzalı ölüm tehdidi aldım’ diye duyurdu.

90’lı yılların karanlık dönemi hatırlatılıyor

Demir, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Korku iklimi yaratıp susacağımızı düşünenler, tarihimize bakarsa bedeli ne olursa olsun susmayacağımızı görürler. 90’lı yılların karanlık yöntemlerini anımsatarak yapılan tehdide karşı suç duyurusunda bulunacağım”

İki farklı sosyal medya kanalından tehdit

Hayri Demir, önce instagram’dan ardından twitter üzerinden aynı hesap tarafından tehdit mesajları aldı.

Gazeteciler Sendikası bu tehditler üzerine suç duyurusunda bulundu

Burcu Karakaş’ın şikayeti instagram tarafından dikkate alınmadı

Aynı hesaptan tehdit edilen diğer gazeteci Burcu Karakaş ise tehdit mesajları üzerine ilgili hesabı İnstagram’a şikayet etti. Ancak şikayet sonrası aldığı bildirimde hesabın kaldırılmadığını öğrendi.

Karakaş, instagram’a hitaben ‘hata yaptığınızı düşünüyorum’ dedi.

Karakaş’ın olayla ilgili yorumu

Haber Merkezi