Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl evlere geliyor

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl evlere geliyor.

07-14 Mayıs tarihleri arasında internet üzerinden yapılacak festivalin bu yıl ki teması ise “doğa” olarak belirlendi.

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olan, “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali” bu yıl 23’üncü kez düzenlenecek. 07-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bu yıl ki teması ise “doğa” olarak belirlendi. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle festival internet üzerinden yapılacak. Festivalin Danışma ve Seçici Kurul üyeleri de belirlendi. Danışma Kurulu Üyeleri arasında sinema sanatçısı Türkan Şoray Festival Onursal Başkanı olarak yer alacak.

Festivale ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Uçan Süpürge olarak 22 yıldır yaptıkları gibi kadınların dayanışması ile herkese ulaşmak için adımları sıklaştırmayı sürdürdükleri belirtilerek, “23. yılda evinize geliyoruz.” denildi.

101 ülkeden kadın yönetmenlerin sesi duyurulacak

Bin 301 film ile başvuru sürecinin tamamlandığının belirtildiği açıklamada, “101 ülkeden kadın yönetmenlerin sesini duyurmasına, sesimizi duyurmaya hazırlanıyoruz. Temamız ‘Doğa’ çünkü doğa ayakta, kadınlar ise en önde…” denildi. Açıklamada, Uçan Süpürge Vakfı’nın, her yıl, dünyadaki gelişmeleri izleyerek ve diğer kadın örgütleri ve festival ekipleri ile çalışarak bir tema belirlediği hatırlatıldı.

Bu yıl ki tema doğa olarak belirlendi

Kadınların erkek şiddeti ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadar bir çok konuyla da mücadele etmek zorunda kaldığının hatırlatıldığı açıklamada, “Festival ekibi bu gerçekten hareketle ekonomik ve ekolojik krizin, yerel üretimlerin yok oluş tehdidiyle karşı karşıya olması, kuraklık, iklim değişiklikleri gibi konulardan yola çıktı ve 2020 temasını ‘doğa’ olarak belirledi.” diye kaydedildi.

‘Sinema doğayla ve kadınların emeğiyle yeşerecek’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Kaz Dağları’nın, Gerze’nin, Hasankeyf’in sesiyle iklim aktivisti Greta’nın sesi ve dünyanın her yerindeki ekolojik yıkıma karşı yükseltilen ses arasında bir bağ olduğu düşüncesiyle yeni temasını belirleyen Uçan Süpürge, bu yıl ‘doğa’ temasıyla uçacak. Uçan Süpürge bu yolla, 23’üncü yılında; hak gaspları, taciz, tecavüz, cinayetler ve savaş politikalarıyla karşı karşıya olan kadınların geleceği ile ‘doğa’nın geleceğini birlikte düşünmeye davet edecek, sinemayı doğayla ve kadınların emeğiyle yeşertecek!”

Açıklamada, “Sen #evdekal Uçan Süpürge Sana Gelir!” mesajıyla 23. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali izlencesini ve diğer festival etkinliklerini takip etmek için Uçan Süpürge Vakfı’nın sosyal medya hesapları ve web sitesinin kullanılabileceği belirtildi.