7 gazeteci serbest bırakıldı

Mültecilerin Edirne’den Avrupa’ya geçme mücadelesini takip ederken gözaltına alınan 7 gazeteci ve 1 çevirmen serbest bırakıldı.

Daha önce gözaltına alınan 3 gazetecinin bugün ve yarın ifade işlemlerinin tamamlanması bekleniyor.

Edirne’den Avrupa’ya geçmek için sınırda bekleyen mültecileri haber amacıyla takip eden 5’i yabancı uyruklu 7 gazeteci ve 1 çevirmen sınır yakınlarında dün gözaltına alındı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Elçili Jandarma Komutanlığı’nda tutulan gazeteciler akşam saatlerinde Edirne Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı’na sevk edildi. 6 gazeteci ve 1 çevirmen haklarında yürütülen istihbarat araştırmasının ardından ifadeleri alınmadan serbest bırakıldı. İngiliz foto muhabiri Bradley Secker’ın ise sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle ifadesine başvuruldu.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatları Zelal Pelin Doğan ve Mustafa Murtezaoğlu eşliğinde ifade veren Seckler, “Mültecilerin durumunu Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın WhatsApp grubundan öğrendim. O bölgeye fotoğraf çekmek maksadıyla gittim. Türk ve yabancı uyruklu gazeteci arkadaşlar ile birlikte oradaydık. Sonrasında bölgede yoğun göçmen olduğu için onlar ayrı bir tarafa doğru kaçtı. Yunan askerleri ‘Sınır kapıları kapalı’ diye bağırıyordu, kendilerinin ateş açtığını duydum. Fakat nereye doğru açtıklarını bilmiyorum.” diye konuştu.

Seckler de, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.

3 gazeteci gözaltında

29 Şubat günü gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabirleri İdris Sayılğan “Adli kontrol tedbirine bilerek aykırı davrandığı” gerekçesiyle tutuklanmış, Naci Kaya ise “Yasak alanda çekim yapmak” suçlamasıyla gözaltı süresi 4 Mart’a uzatılmıştı.

Edirne Pazarkule’de gözaltına alınan Rûdaw TV muhabiri Rawin Sterk ve kameramanı Mehmet Şirin Akgün de hala gözaltında. Rûdaw TV çalışanlarının bugün ifadelerinin alınması bekleniyor.