A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale yükseldi

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2021 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde Polonya’yı 3-0 yenerek yarı finale yükseldi.

Bulgaristan’ın Filibe kentinde oynanan karşılaşmanın başında bloklarda etkili olamayan ve 14-11 geriye düşen Türkiye, daha sonra 7-1’lik seriyle 18-15’lik üstünlüğü yakalayarak rakibine mola aldırdı. Üst üste etkili servis kullan milli takım, ilk seti 25-18 aldı.

İkinci sete 4-0’lık seriyle başlayan A Milli Takım, Tuğba Şenoğlu’nun etkili performansıyla farkı 10 sayıya (18-8) çıkardı. Milliler, farkın açılmasıyla oyundan düşen Polonya karşısında ikinci seti 25-14 önde tamamladı ve durumu 2-0’a getirdi.

Karşılaşmayı 3-0 kazandı

Dengeli geçen üçüncü seti 25-23 önde bitiren “Filenin Sultanları”, karşılaşmayı 3-0 kazanarak yarı finale adını yazdırdı. A Milli Kadın Takımı, 2021 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı 7 maçı da kazanma başarısı gösterdi.

Türkiye, Sırbistan-Fransa maçının galibiyle 3 Eylül’de yarı finalde karşılaşacak.

Maçın ardından

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, A Milli Kadın Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek final maçında Polonya takımın yenmesi ile ilgili “Turnuvanın ilk gününden bugüne kadar set verdik, ama puan vermedik.” dedi. Sadece tribünde olan taraftar değil, ekranları başında bütün ülkenin ayakta ‘Filenin Sultanları’nı desteklediğini belirten Üstündağ, “Ben onlara da buradan tebriklerimi gönderiyorum, teşekkürlerimi iletiyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Adeta burada salon Türkiye gibi dediler.” diye kaydetti.

Başantrenör Giovanni Guidetti

A Milli Takım Başantrenörü Giovanni Guidetti de “Tabii ki biz çok mutluyuz. Çünkü gerçekten çok önemli maçtı, gerçekten oyuncular kazanmak istiyordu. Bizim oyuncularımıza çok teşekkür ediyorum. Bizim teknik ekibimiz, sağlık ekibimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

‘Maçın genelinde iyi olduk’

Maçın genelinde iyi olduklarını anlatan Takım Kaptanı Eda Erdem Dündar, “Adımızı ‘Final Four’a tekrardan yazdırdığımız için çok mutluyuz.” şeklinde konuştu. Dündar, “İlk setten itibaren 15’inci sayılara kadar aslında biraz maçı, ritmimizi oturtmaya çalıştık. Sonrasında iyi servis atarak, bunun devamında da defanstan çıkan topları öldürmede de sorun yaşamadık.” dedi. Üçüncü sette biraz basit hataların çoğaldığına işaret eden Dündar, şunları söyledi:

“Bence geliştirdiğimiz en önemli özelliğimizden biri geriye düştüğümüzde ya da basit hata yaptığımızda, moralimiz biraz düştüğünde birbirimizi tekrardan ayağa kaldırabiliyoruz. Üçüncü sette de bunu yaşadık. Polonya çok iyi bir takım. İyi oyuncular var ve bu seviyede voleybol oynamayı çok iyi biliyorlar ve çok karşılaşıyoruz onlarlar. İki takım da birbirini çok iyi biliyor. Ama bir daha güçlü, diri olan taraftık. Adımızı ‘Final Four’a tekrardan yazdırdığımız için çok mutluyuz.”

‘Adımızı finale yazdırmak istiyoruz’

Yarın Sırbistan’a geçeceklerini ve iki günlük ara ile mücadeleye devam edeceklerini anlatan Dündar, şunları söyledi:

“Çalışacağız, takımı iyi analiz etmeye çalışacağız. Bunun yanında kendi oyunumuzu, taktiğimizi oturtmak adına çalışmalar yapacağız. Ev sahibi ekiple oynayacağız büyük olasılıkla. Onlar çok güçlüler, seyirci desteği olacak arkalarında. Ama biz adımızı finale yazdırmak istiyoruz. Bizim için rakip değil, kendi oyunumuz önemli. İnşallah Sırbistan’a hazır olduğunuzu düşünüyoruz.”

Kaynak: AA